X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prace archeologiczne na Westerplatte. "Państwo polskie zaniechało swojej powinności wobec żołnierzy"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:37
- Westerplatte jest idealnym przykładem na to, że państwo polskie przez te kilkadziesiąt lat - od 1989 roku - zaniechało realizacji swoich obowiązków, swojej powinności wobec żołnierzy, którzy ginęli w obronie ojczyzny - mówi w audycji "Przystanek Historia" Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prowadzone od 2016 r. prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu.
Audio
  • Prace archeologiczne na Westerplatte (Przystanek Historia/Jedynka)
Westerplatte
WesterplatteFoto: Shutterstock/Jurand38

Anna Szeląg zwraca uwagę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak prace wykonywane przez Instytut Pamięci - nie tylko te na Westerplatte - są potrzebne. 

- IPN prace poszukiwawcze, ekshumacyjne prowadzi już od dawna, bo już od lat dwutysięcznych, jednak dopiero od 2016 roku zadania te zostały wpisane ustawowo do zadań Instytutu - podkreśla gość Jedynki. - Pracujemy bardzo intensywnie. Poszukujemy nie tylko ofiar zbrodni komunistycznych choć te sprawy stanowią największy obszar naszych prac i badań. Poszukujemy i odnajdujemy ofiary zbrodni niemieckich, ale także żołnierzy, którzy polegli w 1939 roku - dodaje. 

Więcej w dołączonym nagraniu, w którym była mowa także o pracach IPN we Lwowie oraz Konferencji Identyfikacyjnej IPN, która odbędzie się 3 grudnia w Warszawie. - To już druga konferencja w tym roku. Poznamy na niej 16 nazwisk osób, które zginęły po wojnie, a które IPN odnalazł w latach 2016-2018 - wyjaśnia Anna Szeląg. 

***

Gościem "Przystanku historia" był także prokurator Sławomir Szulc z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Oddział Warszawa IPN), który mówił o szczegółach śledztwa ws. Stefana Michnika. Pion śledczy IPN prowadzi obecnie około stu spraw dotyczących zbrodni sądowych popełnionych przez sędziów i prokuratorów w czasach PRL. Więcej w dołączonym nagraniu.

Ponadto w audycji:

- Między 1914 a 1916 rokiem żołnierze Legionów Polskich walczyli pod Laskami, Anielinem, Krzywopłotami, Konarami. Do krwawych starć doszło też w Karpatach i na Bukowinie. Sylwetki oficerów, którzy w tych bitwach polegli, opisał Marek Gałęzowski w książce "My idziemy w zórz świtanie"

- W cyklu "Było, będzie" o najciekawszych wydarzeniach organizowanych przez IPN, m.in.: wystawie w Kijowie "Rozkaz 00485 - antypolska operacja NKWD" oraz o odsłonięciu nagrobka gen. Mikołaja Osikowskiego w Szkocji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Anna Szeląg (zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN), Sławomir Szulc (Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu -Oddział Warszawa IPN)

Materiały reporterskie: Justyna Majchrzak, Katarzyna Seeman

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 19.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:10
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz mówi o edukacji historycznej w szczególnym momencie w naszej historii: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Szarek: IPN pozyskał w USA dwie tony archiwaliów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:15
Instytut Pamięci Narodowej powstał i z tym jest kojarzony, aby zabezpieczyć archiwa po komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. IPN podejmuje także działania w celu ochrony naszego dziedzictwa narodowego za granicą. W ramach projektu "Archiwum pełne pamięci" Instytut ostatnio pozyskał archiwalia z USA.
rozwiń zwiń