Prace archeologiczne na Westerplatte. "Państwo polskie zaniechało swojej powinności wobec żołnierzy"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:37
- Westerplatte jest idealnym przykładem na to, że państwo polskie przez te kilkadziesiąt lat - od 1989 roku - zaniechało realizacji swoich obowiązków, swojej powinności wobec żołnierzy, którzy ginęli w obronie ojczyzny - mówi w audycji "Przystanek Historia" Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prowadzone od 2016 r. prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu.
Audio
  • Prace archeologiczne na Westerplatte (Przystanek Historia/Jedynka)
Westerplatte
WesterplatteFoto: Shutterstock/Jurand38

Anna Szeląg zwraca uwagę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak prace wykonywane przez Instytut Pamięci - nie tylko te na Westerplatte - są potrzebne. 

- IPN prace poszukiwawcze, ekshumacyjne prowadzi już od dawna, bo już od lat dwutysięcznych, jednak dopiero od 2016 roku zadania te zostały wpisane ustawowo do zadań Instytutu - podkreśla gość Jedynki. - Pracujemy bardzo intensywnie. Poszukujemy nie tylko ofiar zbrodni komunistycznych choć te sprawy stanowią największy obszar naszych prac i badań. Poszukujemy i odnajdujemy ofiary zbrodni niemieckich, ale także żołnierzy, którzy polegli w 1939 roku - dodaje. 

Więcej w dołączonym nagraniu, w którym była mowa także o pracach IPN we Lwowie oraz Konferencji Identyfikacyjnej IPN, która odbędzie się 3 grudnia w Warszawie. - To już druga konferencja w tym roku. Poznamy na niej 16 nazwisk osób, które zginęły po wojnie, a które IPN odnalazł w latach 2016-2018 - wyjaśnia Anna Szeląg. 

***

Gościem "Przystanku historia" był także prokurator Sławomir Szulc z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Oddział Warszawa IPN), który mówił o szczegółach śledztwa ws. Stefana Michnika. Pion śledczy IPN prowadzi obecnie około stu spraw dotyczących zbrodni sądowych popełnionych przez sędziów i prokuratorów w czasach PRL. Więcej w dołączonym nagraniu.

Ponadto w audycji:

- Między 1914 a 1916 rokiem żołnierze Legionów Polskich walczyli pod Laskami, Anielinem, Krzywopłotami, Konarami. Do krwawych starć doszło też w Karpatach i na Bukowinie. Sylwetki oficerów, którzy w tych bitwach polegli, opisał Marek Gałęzowski w książce "My idziemy w zórz świtanie"

- W cyklu "Było, będzie" o najciekawszych wydarzeniach organizowanych przez IPN, m.in.: wystawie w Kijowie "Rozkaz 00485 - antypolska operacja NKWD" oraz o odsłonięciu nagrobka gen. Mikołaja Osikowskiego w Szkocji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Anna Szeląg (zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN), Sławomir Szulc (Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu -Oddział Warszawa IPN)

Materiały reporterskie: Justyna Majchrzak, Katarzyna Seeman

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 19.09

kh

Czytaj także

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:10
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz mówi o edukacji historycznej w szczególnym momencie w naszej historii: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Szarek: IPN pozyskał w USA dwie tony archiwaliów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:15
Instytut Pamięci Narodowej powstał i z tym jest kojarzony, aby zabezpieczyć archiwa po komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. IPN podejmuje także działania w celu ochrony naszego dziedzictwa narodowego za granicą. W ramach projektu "Archiwum pełne pamięci" Instytut ostatnio pozyskał archiwalia z USA.
rozwiń zwiń