Prezes IPN: Rzeźby Willenberga są ilustracją jego życia w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 21:55
Rzeźby Samuela Willenberga, uciekiniera i świadka niemieckich zbrodni w niemieckim obozie zagłady w Treblince, przybyły do Warszawy. Prace Willenberga zostały sprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach współpracy z wdową po artyście Krystyną Willenberg. Wernisaż wystawy rzeźb odbędzie się 28 stycznia. 
Audio
  • Prezes IPN: Rzeźby Willenberga są ilustracją jego życia w Treblince (Przystanek historia/Jedynka)
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- W Instytucie Pamięci Narodowej niemal każdego dnia ocieramy się o historie niezwykle poruszające, ale ta jest szczególna. Rzeźby Willenberga są ilustracją jego życia w Treblince, z której cudownie uciekł, ale z pewną misją, którą otrzymał od współwięźniów - mówi na antenie Programu I Polskiego Radia dr Jarosław Szarek, prezes IPN. 

Świadectwo niemieckich zbrodni zaklęte w kamieniu 

Samuel Willenberg zaczął rzeźbić w wieku 77 lat. Powstały dzieła niezwykłe opisujące fotograficzny obraz tego, co się działo w Treblince. - Ten autentyzm, głębia doświadczenia jest tutaj ogromna. Obok tych rzeźb nie można przejść obojętnie. Większość z nich to historie, które się zdarzyły. Te rzeźby mają imiona i nazwiska - dopowiada dr Jarosław Szarek. 


Prezes IPN przytacza przykład wzruszającej rzeźby Ruth Dorfman z ogoloną do połowy głową. Samuel Willenberg, będąc więźniem, był zmuszany do obcinania włosów kobietom idącym na śmierć. Niemcy wykorzystywali ludzkie włosy do sienników na okrętach podwodnych, bo nie wchłaniały wilgoci. Ta dziewiętnastoletnia dziewczyna, zaraz po maturze, siedząc na krześle "fryzjerskim", zdradziła Samuelowi swoją tożsamość. - On z nią rozmawiał, ona zapytała go dokąd idzie i jak długo się umiera. Miała 19 lat i to były ostatnie chwile jej życia. Potem poszła do komory gazowej. Samuel Willenberg ją wyrzeźbił. Ona staje dzisiaj, kilkadziesiąt lat później wokół nas - dodaje. 

***

Rzeźby pozostaną pod opieką Instytutu Pamięci Narodowej przez rok. Od 29 stycznia 2020 będzie można je obejrzeć w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, a następnie odwiedzą jeszcze Białystok, Częstochowę, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin i Szczecin. 

IPN organizuje również warsztaty dla nauczycieli, uczniów, żeby tą historię poznało jak najwięcej osób. 

Ponadto w audycji: 

- Czy Armia Czerwona uczyniła Polskę wolną i niepodległą? Czym było tzw. "wyzwolenie" w ramach operacji wojsk sowieckich? O tym mówił dr Maciej Korkuć z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

- o publikacji "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej" w opracowaniu Aleksandry Namysło i Martyny Grądzkiej-Rejak

- zapowiedzi najciekawszych wydarzeń organizowanych przez IPN (w tym: zapowiedź artykułów na portalu przystanekhistoria.pl , Janek. Pamiętamy! – pamięci Janka Stawisińskiego, ofiary stanu wojennego – Koszalin),

- Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 28 stycznia 2020; 

- Dyskusja wokół publikacji Wojciecha Muszyńskiego "Białe Legiony przeciwko bolszewikom. Polskie formacje w Rosji 1918–1920" - Warszawa, 22 stycznia 2020;

- o spotkaniu "W służbie dla prawdy. Wspomnienie o Zbigniewie Nawrockim (1959–2017)" .

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Jarosław Szarek (Prezes IPN) 

Data emisji: 22.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

IPN/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN Jarosław Szarek o publikacji "Dalej jest noc": skala manipulacji jest zatrważająca

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 22:18
- Skala manipulacji dokonana przez autorów publikacji "Dalej jest noc", w której przedstawiono m.in. przemoc Polaków wobec Żydów, jest zatrważająca - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek.  Przypomniał też, że IPN przygotował na temat tej książki krytyczne recenzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie: to budzi nasz zdecydowany sprzeciw

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:16
- Do radnych Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni uhonorowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" nazwami ulic, prześlemy jeszcze dziś materiały edukacyjne - zapowiedział w poniedziałek w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

120. rocznica urodzin Teresy Grodzińskiej. IPN honoruje bohaterkę wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 17:02
Harcerka, sanitariuszka, bohaterka wojny polsko-bolszewickiej. Zorganizowane w Radomiu obchody 120. rocznicy urodzin Teresy Grodzińskiej inaugurują uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej. Wydarzeniu patronuje prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń