Wspomnienie o śp. prezesie IPN - Januszu Kurtyce

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 21:20
Janusz Kurtyka był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2005-2010. W tym czasie IPN stał się jedną z najważniejszych instytucji życia publicznego. Jego celem było rozbudzanie świadomości historycznej, tworzenie polskiej polityki historycznej. Na tym polu Janusz Kurtyka był znaczącym uczestnikiem debaty publicznej. 
Audio
  • Wspomnienie o śp. Januszu Kurtyce (Przystanek Historia/Jedynka)
Prezes IPN Janusz Kurtyka podczas uroczystości wręczenia nagród Kustosz Pamięci Narodowej - 2009 r.
Prezes IPN Janusz Kurtyka podczas uroczystości wręczenia nagród "Kustosz Pamięci Narodowej" - 2009 r. Foto: PAP/Jacek Turczyk

W 2009 roku Janusz Kurtyka za swoją działalność został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie rządowego samolotu wiozącego polską delegację na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 

Wdowa po Januszu Kurtyce, Zuzanna, wspominała podczas audycji w Programie 2 Polskiego Radia, że poznała przyszłego męża w liceum. Mimo że uczęszczał do klasy matematyczno-fizycznej, zafascynowała go historia. - Szybko zauważył, że jest bardzo dużo do odkrycia i to, co jest napisane w książkach, nie zawsze zgadza się z jego wiedzą i odkrył, że bez tych historycznych korzeni nie jest w stanie siebie określić - wyznała. 

Janusza Kurtykę wspominał historyk prof. Filip Musiał. - Janusz patrzył na historię jako na ciąg procesów, który do I RP sięgał do dzisiaj. Dla niego kluczem do narracji historycznej, do opowieści o tej najnowszej historii były kategorie wolności i niepodległości - powiedział profesor. 

Zmarłego wspominał także prof. Jan Żaryn. W audycji wykorzystano nagranie archiwalne Janusza Kurtyki. 


źródło: IPNtvPL/Youtube


Ponadto w audycji: 

- Zbrodnia  Katyńska: 17 września 1939 roku, po agresji Związku Sowieckiego na Polskę  do sowieckiej niewoli dostało się 250 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego. Wiosna 1940 roku NKWD wymordowało 22 tysiące Polaków, przede wszystkim oficerów, elitę polskiego społeczeństwa. O tym, dlaczego zginęli, mówili: dr Witold Wasilewski (IPN),  Krystyna Piórkowska (badaczka Zbrodni Katyńskiej mieszkająca w USA), prof. Tadeusz Wolsza. Wysłuchaliśmy nagrań archiwalnych, w których mówili gen.Władysław Anders i Henryk Troszczyński. 

- O publikacji "Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 3" opowiadał autor wstępu, wyboru i opracowania - Witold Wasilewski.

Było, będzie: wybrane aktywności IPN (zgłoszenia do Debiutu Historycznego Roku; mini-wykład online dotyczący najważniejszych zagadnień związanych ze Zbrodnią Katyńską; cyfrowa wersja komiksu "Waleczny Tadzio") oraz polecane nowości Portalu IPN Przystanekhistoria.pl 

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem IPN przystanekhistoria.pl. 

***

Tytuł audycji: Przystanek historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Dorota Truszczak, Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan

Data emisji: 15.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Czytaj także

Katyń - droga do prawdy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 11:24
Wspomnienia więźniów sowieckich obozów, którzy ocaleli z Kozielska, relacje oficerów zaangażowanych w poszukiwania, materiały propagandowe, dokumenty i świadectwa literackie, a także wypowiedzi świadków prowadzonych w latach 90. tych ekshumacji.
rozwiń zwiń