Prezes IPN: Auschwitz było miejscem śmierci ok. 75 tysięcy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 20:40
14 czerwca 1940 roku do Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. Przewiezieni zostali Polacy, więźniowie polityczni, osadzeni przez Niemców w Tarnowie zaraz po zajęciu Polski w 1939 roku. 728 Polaków - to pierwsze ofiary KL Auschwitz.
Audio
  • Prezes IPN: Auschwitz było miejscem śmierci ok. 75 tysięcy Polaków (Przystanek Historia/Jedynka)
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W związku z obchodzonym 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady o tamtych tragicznych chwilach dla Polaków opowiadał prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek. 

- Obóz w Auschwitz stał się symbolem niemieckiego okrucieństwa w czasie II Wojny Światowej - podkreślił prezes IPN. - Zaczęło się w czerwcu 1940 roku od 728 więźniów z Tarnowa. To byli Polacy, którzy nie pogodzili się z niemiecką okupacją rozpoczętą we wrześniu 1939 roku - opowiadał. 

Gość audycji zaznaczył, że Niemcom zależało na likwidacji niepodległej Polski. - Musieli zniszczyć elity, aresztowania zaczęły się już od pierwszych dni okupacji. Część z tych ludzi znalazła się w więzieniu w Tarnowie, obok nich byli ci, którzy zaczęli tworzyć struktury konspiracyjne i ci, którzy próbowali przedostać się przez granice do Francji, aby wcielić się w tworzące się Wojsko Polskie - dodał. 

Polskie ofiary Auschwitz

Dr Jarosław Szarek podkreślił, że obóz w Auschwitz był w pierwszym okresie fabryką śmierci dla Polaków. - To miejsce śmierci ok. 75 tysięcy Polaków - dopowiedział. 

Następnie do obozu zaczęli trafiać przedstawiciele narodów z całej Europy. - Zdecydowana większość to Żydzi i Auschwitz stał się symbolem zagłady narodu żydowskiego. Był w tym pierwszym okresie fabryka śmierci dla Polaków, później dołączyli Rosjanie, Francuzi, przedstawiciele wszystkich narodów okupowanych przez Niemcy hitlerowskie - tłumaczył dr Jarosław Szarek. 

Poza tym w audycji:

- proces 16 przywódców Polski Podziemnej w Moskwie – rozmowa z prof. Waldemarem Grabowskim,

- u schyłku II wojny światowej, 27 marca 1945 roku, w Pruszkowie służby sowieckie aresztowały 16 przywódców polskiego Państwa Podziemnego. Przywódcy zostali porwani i wywiezieni do Moskwy, gdzie od 18 do 21 czerwca 1945 roku miał miejsce ich proces. W tzw. procesie moskiewskim postawiono im fałszywe zarzuty, m.in. współpracę Armii Krajowej z Niemcami i dywersję na tyłach Armii Czerwonej.

- o książce "Tajemnice Strażnicy WOP w Konarach (1945-1947). Szabrownictwo, dezercje, morderstwa" - rozmawialiśmy z autorem, Arturem Ochałem.


Latem 1946 roku na Strażnicy WOP w Konarach (Dolny Śląsk) doszło do zbiorowej dezercji żołnierzy pod dowództwem por. Jana Kajdy. Dezercję poprzedziło kilka istotnych faktów historycznych. Autor stara się opisać nie tylko warunki życia żołnierzy na strażnicy, ale także metody działania organów bezpieczeństwa oraz zakulisowych mechanizmów, jakie odegrały rolę w tych wydarzeniach. 

Było, będzie:

- wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły na Portalu Przystanekhistoria.pl.

"Libia Muammara Kaddafiego - zapomniany sojusznik PRL" - artykuł Przemysława Gasztolda. PRL, która pełne stosunki dyplomatyczne z Libią nawiązała w grudniu 1963 roku, kontakty z państwami tego regionu podporządkowywała sytuacji geopolitycznej, na którą nie miała praktycznie żadnego wpływu. Jednak relacje polsko-libijskie miały w latach 70. i 80. XX wieku charakter dość wyjątkowy, o czym świadczy wzajemne wsparcie propagandowe obu reżimów.

"Imprezowe czwartki - działania władz komunistycznych wobec procesji Bożego Ciała w PRL" - w swoim tekście Adam Dziurok, dla zobrazowania zjawiska ogólnokrajowego, posługuje się przykładem ówczesnego województwa katowickiego.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem IPN przystanekhistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Seeman 

Goście: dr Jarosław Szarek (prezes IPN), prof. Waldemar Grabowski (Biuro Badań Historycznych IPN) 

Data emisji: 10.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans 

Czytaj także

42. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 21:50
29 kwietnia 1978 roku została ogłoszona w Gdańsku "Deklaracja Założycielska Wolnych Związków Zawodowych WZZ Wybrzeża". Wśród inicjatorów WZZ Wybrzeża byli: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski oraz Antoni Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: plany zamachu powstały jeszcze w trakcie pielgrzymki do Polski w 1979 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:47
Niespełna trzy lata po wyborze na papieża - 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na jego życie. Tło tego wydarzenia nie jest do końca wyjaśnione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w czerwcu 1989 roku. Historyk: komuniści byli zaskoczeni ich wynikiem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 20:53
4 czerwca minie 31. rocznica częściowo wolnych wyborów do parlamentu, jeszcze PRL. Ówczesne komunistyczne władze zagwarantowały sobie stabilną większość 65 proc. więc wydawało się, że będą mogli spokojnie rządzić dalej. Ale przegrali wszystkie miejsca, do których mogła startować solidarnościowa opozycja.
rozwiń zwiń