Solidarność - związek zawodowy, który w 1980 roku chciał zmienić Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 19:07
40 lat minęło od pamiętnego Sierpnia'80 i podpisania Porozumień Sierpniowych, co zaowocowało powstaniem NSZZ Solidarność. Jakie były idee Solidarności zarówno w dziedzinie gospodarki, edukacji jak i kultury?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

Był to ruch społeczny, który dążył do wolnej, niepodległej Polski. Grzegorz Wołk z IPN zwraca uwagę, że z pewnością wielu ludzi zaangażowanych w działalność ówczesnej Solidarności pracowało dla dobra Polski. Przypomina, że choć formalnie Solidarność była jedynie związkiem zawodowym, to formułowała też cele polityczne, np. żądała uwolnienia więźniów politycznych. - Ale wydaje mi się, że nie było to powszechne myślenie ludzi w 80 i 81 roku, że to było myślenie wąskiej grupy elit solidarnościowych- mówi historyk.


Posłuchaj
18:26 eureka 9-09-2020.mp3 Jakie były idee Solidarności? (Przystanek Historia/Jedynka)

 

Wskazuje, że ówczesne próby zmian dotyczyły właściwie każdej sfery życia. Poprzez Solidarność starano się budować społeczeństwo obywatelskie, choć w latach 80-tych to określenie nie było znane. Do dziś toczy się spór, czy Solidarność miała usprawnić i naprawić państwo, czy chciała wszystko zniszczyć i wybudować od nowa.

Świat pamięta o idei Solidarności, czego przykładem była 40. rocznica podpisania porozumień, kiedy na różnych ważnych obiektach wyświetlono biało-czerwony napis Solidarność. - Musimy pamiętać, że jak Solidarność powstawała to kibicował jej cały świat i to też była siła tego ruchu - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

czytaj więcej
solidarność serwis.jpg
Solidarność. Zobacz serwis specjalny

Ponadto tym w audycji:

- rola Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Obchodzimy 75 rocznicę powstania największej cywilno-wojskowej organizacji konspiracyjnej po II wojnie światowej założonej 2 września 1945 w Warszawie. Właściwa nazwa Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość". Organizacja powstała z pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Przejęła jej strukturę organizacyjną, kadry, majątek, a także częściowo oddziały leśne

- książki: dwie publikacje z serii Biblioteka Archiwum Niepodległości: "O uczniu żołnierzu", opracowanie Kazimierz Konarski, Janina Łada-Walicka oraz "Ułani! Ułani! Malowane dzieci..." Przyczynek do dziejów armii ochotniczej, z przedmową brygadiera Czesława Mączyńskiego

- Było/będzie: wystawy: "Wojna światów" (dotyczy wojny polsko-bolszewickiej i zwycięstwa Polski w roku 1920) i "Tu rodziła się Solidarność" oraz propozycje ciekawych artykułów na Portalu Przystanek Historia.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem IPN przystanekhistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Grzegorz Wołk (Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej), Michał Wenklar (krakowski oddział IPN)

Data emisji: 9.09.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Dr Jarosław Szarek o 40. rocznicy powstania Solidarności: źródeł jej powstania było wiele

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 21:35
W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. O narodzinach związku opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Żurek: za Solidarność można było umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:55
- Solidarność mnie tak wciągnęła, że można było za nią umrzeć spokojnie - mówi w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia w związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych opozycjonista z czasów PRL, uczestnik strajków Sierpnia 1980 w Stoczni Gdańskiej, dziennikarz Radia Wolna Europa Bogdan Żurek.
rozwiń zwiń