Prof. Marek Kornat, historyk, przyznaje, że oba państwa prowadziły politykę sprawiającą wrażenie antagonizmu nie do przezwyciężenia. Ale w 1939 roku szybkie pokonanie osamotnionej Polski stało się głównym celem Hitlera, dla realizacji którego był gotów zawrzeć taktyczne porozumienie z Moskwą.
42:23 2020_09_05 15_08_11_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Polska w obliczu 1 i 17 września 1939 r. (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Stalin ułatwił Niemcom wywołanie wojny
- Ale trzeba pamiętać, że ZSRR zawsze był gotowy do podziału Europy Środkowo-Wschodniej w porozumieniu z Niemcami - mówi historyk. Czy w takim razie, gdyby nie doszło do porozumienia Ribbentrop-Mołotow, to Hitler nie napadłby na Polskę? Profesor zastrzega, że nie można wysnuć takiej tezy, bo Hitler był ryzykantem. - Ale bezsporna prawda jest taka, że Stalin uczynił wszystko, co możliwe, aby zapewnić Niemcom najkorzystniejsze możliwości wywołania II wojny światowej i na tym polega współodpowiedzialność Związku Sowieckiego za wywołanie tej wojny - zwraca uwagę prof. Marek Kornat.
[Serwis specjalny: Polacy na frontach II wojny światowej]
Deutsche Soldaten brechen den polnischen Schlagbaum bei Sopot am 1. September 1939
Niemcy i ZSRR od dawna dążyły do podziału Europy
Dr Karol Nawrocki wskazuje, że dwa systemy, jakim były komunizm i narodowy socjalizm, były do siebie podobne. - Są to systemy oparte o takie same wartości, jakimi są eliminowanie pewnych grup społecznych, władza totalitarna, przemoc i agresja w stosunkach międzynarodowych - podkreśla historyk. Zastrzega, że pakt Ribbentrop-Mołotow miał zaledwie 300 słów, cztery ustępy, ale malował przyszłość sześciu niepodległych wówczas państw i był wstępem do najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości, a dla Polski oznaczał 50 lat zniewolenia. Jego zdaniem, gdyby Anglia i Francja wypełniły sojusznicze zobowiązania, to losy wojny potoczyłyby się inaczej.
Polska osamotniona
Prof. Aleksander Głogowski, politolog, nie ma wątpliwości, że położenie Polski w sierpniu 1939 roku było tragiczne. Po podpisaniu paktu było wiadomo, że Polska będzie osamotniona w walce na dwóch frontach. Uznaje, że brak formalnego wypowiedzenia wojny Związkowi Sowieckiemu po agresji 17 września był błędem. - Trzeba też zauważyć, że Niemcy również formalnie nie wypowiedziały wojny Polsce. - Kładę to na karb chaosu, jaki wkradł się w szeregi naszej administracji - tłumaczy politolog.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: prof. Marek Kornat (historyk i sowietolog z Polskiej Akademii Nauk), prof. Aleksander Głogowski (politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 5.09.2020 r.
Godzina emisji: 15.10
ag