Na licencji Moskwy. Komuniści rządzący Polską Ludową

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 19:10
O komunistach w Polsce z nadania ZSRR traktuje książka "Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943-1970" autorstwa dr Roberta Spałka, która przybliża dzieje władzy komunistycznej w Polsce oraz opisuje działania, postawy i dążenia decydentów PPR i PZPR. 
Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943-1970 autorstwa Roberta Spałka
"Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943-1970" autorstwa Roberta SpałkaFoto: IPN

Dr Robert Spałek wskazuje w niej na uwarunkowania, którym podlegali uwikłani w zależności od Kremla komuniści rządzący Polską Ludową, ale i które oni sami jednocześnie współtworzyli. Jego zdaniem, czas podsumować to, czego dowiedzieliśmy się w  ostatnich latach i być może pewne rzeczy reinterpretować, bo wszystko się zmienia. Wskazuje, że IPN istnieje już 20 lat, co zmieniło całe spojrzenie na współczesną historię. 


Posłuchaj
18:39 Eureka 7-10-2020.mp3 Na licencji Moskwy. Książka o przywódcach PRL-u (Przystanek historia/Jedynka)

 

Jakub Berman prywatnie

Daje przykład Jakuba Bermana, do mieszkania którego symbolicznie zajrzał i opisuje codzienne prywatne życie komunistycznego dygnitarza. Dla niewielu czytelników to był znany temat. - A tu jest możliwość zerknięcia na to jak taki oprawca i biurokratyczny morderca zza biurka jak zachowywał się na co dzień w domu z żoną - wyjaśnia ideę publikacji.

Władysław Gomułka i jego charyzma

Drugim bohaterem książki jest Władysław Gomułka, którego portret prywatny i zawodowy został przedstawiony w dwóch rozdziałach. Robert Spałek przytacza opinie współpracowników Gomułki, według których I sekretarz KC PZPR miał charyzmę i umiał władzę utrzymać. - A że my go obecnie postrzegamy jako prostaka, to on takim był - przyznaje historyk. 

Zgadza się, że nie są to najważniejsze kwestie polityczne czy moralne, ale takim postaciom trzeba przyjrzeć się całościowo. W książce pokazuje mechanizmy władzy w PRL, jej związki z radzieckimi mocodawcami, motywy decyzji podejmowanych przez rządzących i odpowiedzialność za nie. Historyk zastrzega, że pokazuje je nie po to, żeby je usprawiedliwiać.

14 października o godz. 17 za pośrednictwem Facebooka IPN Warszawa i na kanale IPN TV Robert Spałek zaprosi na wykład związany z publikacją książki.

W "Przystanku Historia" rozmawiamy także z zastępcą dyrektorem BBH IPN dr. Rafałem Leśkiewiczem o konsekwencjach II wojny światowej.

W audycji również: IPN wydał w ramach "Biuletynu IPN" artykuł dr. Tomasza Domańskiego "Korekty ciąg dalszy. Odpowiedź redaktorom i współautorom książki »Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski«, red. B. Engelking, J. Grabowski, Warszawa 2018". W 2018 roku Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, działające przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, opublikowało dwutomową pracę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego". Publikacja wzbudziła emocje i dyskusje na temat zawartych w niej źródeł, mitów, fałszywych tez. Uczestnikiem polemiki jest także dr Tomasz Domański autor wspomnianego artykułu.

"Było, będzie", czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz omówienie wybranych artykułów z portalu IPN przystanekhistoria.pl

Audycja przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem IPN przystanekhistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Rafał Leśkiewicz (wicedyrektor Biura Badań Historycznych w Instytucie Pamięci Narodowej), dr Robert Spałek, dr Tomasz Domański

Data emisji: 7.10.2020 

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Janusz Szpotański. Dla przyjaciół Szpot

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 05:45
- Gomułka nazwał mnie w swoim słynnym przemówieniu w marcu 1968 roku człowiekiem o mentalności alfonsa, ziejącym sadystycznym jadem na partię i rząd - mówił Janusz Szpotański w wywiadzie dla radia BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IV rozbiór. Sowiecka agresja na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 19:05
W kolejnej audycji z cyklu "Przystanek historia" opowiadamy o agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. Jej przyczyny i  konsekwencje analizuje dr Paweł Libera (PAN, IPN). Nadaliśmy też archiwalną wypowiedź ambasadora RP w Moskwie Wacława Grzybowskiego o przekazaniu mu noty przez rząd sowiecki 17 września 1939 roku.
rozwiń zwiń