"Prawdziwa skarbnica wiedzy". Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 21:20
Od ponad dwudziestu lat do akt Instytutu Pamięci Narodowej dostęp mają badacze. Dziś nie może być bowiem mowy o rzetelnej pracy historyka zajmującego się najnowszą historią Polski bez skorzystania z archiwaliów IPN. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

zielonasolidarnosc.jpg
Jaka była droga do powstania Zielonej Solidarności?

Obecnie Archiwum IPN prowadzi projekty:

  • Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, które od blisko dekady pomaga rodzinom w poszukiwaniu dokumentów i informacji o wojennych losach bliskich
  • Archiwum Pełne Pamięci, czyli ratowanie okruchów historii

Wszystkie gromadzone przez IPN pamiątki mają niezwykłą wartość, nie tylko sentymentalną. Ważnym zadaniem jest, by je zabezpieczyć przed zniszczeniem, aby dzięki nim opowiadać koleje losu ich właścicieli.

Udostępnianie dokumentów IPN w formie online 

Archiwum IPN uruchomiło platformę pliki.ipn.gov.pl, umożliwiającą udostępnianie archiwaliów on-line. Z udostępniania on-line korzystać będą mogły osoby, którym dokumenty udostępniane są w celu prowadzenia badań naukowych oraz publikacji materiału prasowego. - W ostatnim czasie uruchomiliśmy aplikację, która pozwala nam udostępnić materiały archiwalne zgromadzone w naszym zasobie w formie online - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN. 

Posłuchaj
22:47 Jedynka/Przystanek historia 26.05.2021.mp3 "Prawdziwa skarbnica wiedzy". Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej (Przystanek Historia/Jedynka)

 

Warunkiem udostępnienia dokumentów jest złożenie odpowiedniego wniosku. - Osoby uprawnione m.in. naukowcy, dziennikarze muszą złożyć wniosek, aplikować o konkretne materiały - wyjaśnia gość audycji. - Jeżeli mają one formę zdigitalizowaną, to w ciągu 24-48 godzin zainteresowani otrzymują link z materiałami. W sytuacji, gdy dokumenty nie mają wersji cyfrowej, to uruchamiamy machinę, przygotowujemy takie pliki i udostępniamy dokumenty zainteresowanym - dodaje. 

Warsztaty dla nauczycieli 

Archiwum IPN coraz bardziej się otwiera. Jedną z form tego otwarcia są warsztaty archiwalne dla nauczycieli realizowane wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli od roku 2016. - Co roku odbywają się co najmniej dwie takie sesje. W każdym semestrze przygotowujemy nauczycieli, pracujemy bezpośrednio na naszym zasobie - mówi Marzena Kruk. - Nie kończymy tego naszego otwarcia tylko dla nauczycieli, ale zapraszamy też uczniów, studentów. Raz w roku organizujemy dni otwarte - informuje. 

Czytaj również: 


Ponadto w audycji: 

- Mieczysław Bekker - Polak, który pomógł IPN-owi badać obiekty w Kosmosie - projekt Giganci Nauki.pl. Naszym gościem był prof. Bolesław Orłowski.

- Książka "Walki powietrzne w obrazach" - opowiedział o niej autor albumu Piotr Górka. W albumie znajdują się reprodukcje obrazów olejnych, na których autor przedstawia głównie historię Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Przez prawie trzydzieści lat ich tworzenia korzystał z pomocy i rad polskich lotników, weteranów II wojny. Swoje płótna powielał litograficznie i drukował w niskich, ekskluzywnych nakładach. Odbitki te, własnoręcznie sygnowane przez wielu asów polskiego lotnictwa, są swoistym śladem historycznym. Każdy z zaprezentowanych w albumie obrazów znalazł się w odrębnym rozdziale zawierającym zarówno opis faktów historycznych - walk powietrznych przedstawionych na płótnach, jak i informacje na temat okoliczności powstawania dzieł i prywatnych kontaktów autora z bohaterami II wojny światowej lub ich potomkami.​

- Było/będzie - czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz propozycje artykułów na Portalu PrzystanekHistoria.pl.

Audycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN PrzystanekHistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Seeman

Goście: Marzena Kruk (dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk), prof. Bolesław Orłowski (PAN)

Data emisji: 26.05.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

Czytaj także

81. rocznica zbrodni katyńskiej. Jaki jest stan wiedzy po latach?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 20:30
Największą grupą zamordowanych przez NKWD w operacji katyńskiej na podstawie decyzji sowieckiego Politbiura z 5 marca 1940 roku, byli żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Wśród nich najliczniejsi są oficerowie Wojska Polskiego. Kolejną grupę stanowili funkcjonariusze innych polskich formacji mundurowych, przede wszystkim Straży Więziennej, Straży Granicznej i - najliczniejszej reprezentowanej - Policji Państwowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setna rocznica III powstania śląskiego. Jaka była cena odzyskania Górnego Śląska?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 20:20
Z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał dwa teledyski do pieśni powstańczych z płyty Grzegorza Płonki "Nadstawcie ucha, kochani ludkowie", wydanej przez Fundację "Dla Dziedzictwa" z Opola. W audycji "Przystanek historia" o śląskim zrywie opowiedział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. 
rozwiń zwiń