W "Przystanku historia" o stosunkach polsko-żydowskich

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 13:02
W 75. rocznicę zajść antyżydowskich w Kielcach (4.07.1946) zaplanowano konferencję "Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy". 
Pogrzeb ofiar pogromu kieleckiego
Pogrzeb ofiar pogromu kieleckiegoFoto: PAP/Jerzy Baranowski

pogrompogrzeb1200.jpg
Pogrom kielecki. Wybuch antysemityzmu czy prowokacja?

O relacjach tych z różnych perspektyw (Izrael, Polska, Stany Zjednoczone) powie dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach.

W audycji przypomnimy postać Stefana Bryły, wybitnego polskiego inżyniera, pioniera zastosowania spawalnictwa w życiu codziennym. Sławę w II Rzeczypospolitej przyniósł mu pierwszy na świecie spawany most w Maurzycach, który w sierpniu 1929 roku połączył brzegi Słudwi. Wybitnego twórcę techniki w ramach projektu IPN GiganciNauki.pl. przypomni prof. Bolesław Orłowski. 14 czerwca na stronie IPN został opublikowany film poświęcony Stefanowi Bryle.

Przedstawimy książkę "Stefan Wyszyński, Kazania świętokrzyskie (1974–1976)". Wstęp i opracowanie: Rafał Łatka, Beata Mackiewicz, Dominik Zamiatała. Publikacja zawiera wygłaszane w latach 1974–1976 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie wystąpienia kard. Stefana Wyszyńskiego, nazywane "Kazaniami Świętokrzyskimi". W ramach tego cyklu prymas odnosił się do kluczowych kwestii z zakresu katolickiej nauki społecznej. Teksty źródłowe zostały poprzedzone obszernym wstępem przybliżającym kontekst wygłaszanych wystąpień oraz umiejscawiającym je w nauczaniu kard. Wyszyńskiego. O publikacji opowie współautor wstępu i opracowań dr hab. Rafał Łatka, Biuro Badań Historycznych IPN.  

W cyklu "Było, będzie" wspomnimy o wybranych wydarzeniach organizowanych przez IPN oraz o wybranych artykułach z portalu PrzystanekHistoria.pl.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Przystanek historia w środę (30.06) o godz.19.30 zaprasza Paweł Lekki.

ag

Czytaj także

"Pogrom" - reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 10:45
4 lipca 1946 rok Kielce obiegła plotka o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy budynku przy ul. Planty 7 ośmioletniego chłopca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrom kielecki. 75 lat od tragedii

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 05:50
4 lipca 1946 roku w Kielcach doszło do mordu ludności żydowskiej w kamienicy przy ul. Planty 7. Z rąk cywilnych mieszkańców miasta, milicjantów i żołnierzy zginęło 37 Żydów, a 40 zostało rannych. Wśród nich były kobiety i dzieci. Śmierć poniosło też trzech Polaków.
rozwiń zwiń