Wyjątkowa publikacja IPN na temat kard. Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:30
Kardynał Stefan Wyszyński to postać niezwykła nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale również dla historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej przygotował publikację, w której nauczanie duchownego wybrzmiewa szczególnie mocno.
Prymas Stefan Wyszyński
Prymas Stefan WyszyńskiFoto: Polona.pl/dp

Czytaj też:
Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Postać kardynała Wyszyńskiego. O. Tasiemski: dzięki jego zapiskom możemy się dowiedzieć jak postrzegał świat

"Stefan Wyszyński, Kazania świętokrzyskie (1974–1976)" to pozycja, do której wstęp i opracowanie przygotowali Rafał Łatka, Beata Mackiewicz i Dominik Zamiatała. Publikacja zawiera wygłaszane w latach 1974–1976 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie wystąpienia kard. Stefana Wyszyńskiego, nazywane "Kazaniami Świętokrzyskimi". W ramach tego cyklu Prymas odnosił się do kluczowych kwestii z zakresu katolickiej nauki społecznej. Teksty źródłowe zostały poprzedzone obszernym wstępem przybliżającym kontekst wygłaszanych wystąpień oraz umiejscawiającym je w nauczaniu kard. Wyszyńskiego. 

- Kościół był zawsze wypełniony do granic możliwości. Był tam bardzo duży tłum, nawet Prymasowi trudno było wejść do świątyni. Działało to, co funkcjonowało w ówczesnych realiach Polski Ludowej, czyli propagowanie nauczania w sposób szeptany, opowiadano, co kard. Wyszyński powiedział, w jaki sposób zabrał głos na temat konkretnych problemów społecznych i w ten sposób to nauczanie się skutecznie roznosiło - opowiada dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.

Posłuchaj
24:37 Jedynka/PH Wyszyński 30.06.2021mp3 Wyjątkowa publikacja IPN na temat kard. Stefana Wyszyńskiego (Przystanek Historia/Jedynka)

 

Jak mówi gość audycji, Prymas chciał odpowiednio pokazać zarówno miejsce Kościoła katolickiego w społeczeństwie, jak i podkreślić, w jaki sposób powinna funkcjonować polityka społeczna. - Przyglądając się kazaniom widać, że to jest wart cykl - przyznaje dr hab. Rafał Łatka. - To jest głęboko przemyślana koncepcja, która miała odpowiadać na kluczowe pytania z zakresu nauki społecznej Kościoła - dodaje. 

Jak na popularność kazań wygłaszanych w Kościele św. Krzyża, reagowały komunistyczne władze? - Prawdopodobnie w Departamencie IV MSW powstał pomysł sfałszowania wydania Kazań Świętokrzyskich z 1974 roku - mówi Rafał Łatka. - Chciano nauczanie Prymasa tak przekształcić, żeby wyszło, że popiera on politykę władz PRL. Zamieściliśmy to w książce, pokazując, jak wygląda tekst oryginalny, a jak wygląda tekst sfałszowany- wyjaśnia. 

Zobacz także:

W audycji również:

- w 75. rocznicę zajść antyżydowskich w Kielcach (4.07.1946) o perspektywach postrzegania tego wydarzenia (Polska, Izrael, Stany Zjednoczone), opowie dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach.

- w ramach projektu IPN "GiganciNauki.pl", przybliżymy sylwetkę Stefana Bryły, wybitnego polskiego inżyniera, pioniera zastosowania spawalnictwa w życiu codziennymi. Sławę w II Rzeczypospolitej przyniósł mu pierwszy na świecie spawany most w Maurzycach, który połączył brzegi rzeki Słudwi w sierpniu 1929 roku. Gościem audycji będzie prof. Bolesław Orłowski;

- wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły z portalu PrzystanekHistoria.pl.

Czytaj również: 

Audycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN PrzystanekHistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan

Goście: dr Tomasz Domański (Referat Badań Historycznych IPN w Kielcach), dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN), prof. Bolesław Orłowski (historyk techniki)

Data emisji: 30.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

Czytaj także

"Prawdziwa skarbnica wiedzy". Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 21:20
Od ponad dwudziestu lat do akt Instytutu Pamięci Narodowej dostęp mają badacze. Dziś nie może być bowiem mowy o rzetelnej pracy historyka zajmującego się najnowszą historią Polski bez skorzystania z archiwaliów IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Stefan Wyszyński – wielki mąż stanu bliski ludziom

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 22:05
– Pokazujemy wartości, na których prymas opierał swoje życie – miłość, tolerancję, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. To są rzeczy ponadczasowe i takie, które pozwolą osobom przychodzącym do muzeum zobaczyć, że za tą pokazywaną czasem zbyt posągowo postacią, kryje się człowiek pełen ciepła i humoru, który wpływał na innych ludzi – opowiada Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń