IPN z cyfrowym przekazem o historii. Powstało Biuro Nowych Technologii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 19:29
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powołał nową komórkę - Biuro Nowych Technologii. Skłoniła go do tego rosnąca popularność nowoczesnych technologii w procesach edukacyjnych. - Wyrosło pokolenie Polaków, którzy czekają na skuteczny przekaz edukacyjny - argumentuje prezes. 
Konferencja prasowa na temat powołania Biura Nowych Technologii
Konferencja prasowa na temat powołania Biura Nowych TechnologiiFoto: Mikołaj Bujak/IPN
czytaj więcej
IPN nowe biuro pap 1200x660.jpg
IPN wkracza w cyfrowy świat z ofertą edukacyjną i naukową

Oferta edukacyjna i naukowa obejmie zarówno projekty realizowane już przez IPN, jak i projekty nowe. Umożliwi, z wykorzystaniem najnowszych technologii, dotarcie z przekazem historycznym do najmłodszych odbiorców w Polsce i za granicą.


Posłuchaj
23:38 Jedynka-22-09-2021-przystanek-historia.mp3 IPN utworzył Biuro Nowych Technologii (Przystanek historia/Jedynka)

 


Wyszyński 1200 Polona.png
Wyjątkowa publikacja IPN na temat kard. Stefana Wyszyńskiego

Dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk wyjaśnia, że zadaniem Biura jest przeprowadzenie cyfrowej transformacji oferty edukacyjnej, naukowej i wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej, aby dotrzeć do młodego pokolenia za pomocą nowatorskich projektów. Dyrektor zapewnia, że edukacyjne treści stworzone przez IPN będą dostępne w najnowocześniejszych formach, takich jak wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość czy sztuczna inteligencja. - Wszystkie projekty będą dostępne z poziomu smartfona, okularów VR [wirtualnej rzeczywistości - red.] lub komputera - zapewnia.

Biuro Nowoczesnych Technologi będzie dostosowywało do nowych technologii istniejące projekty, ale będzie również tworzyło nowe. - Mają przybliżać młodym ludziom w atrakcyjny sposób najnowszą historię Polski - mówi.

Magdalena Hajduk podkreśla, że projektów będzie bardzo dużo. Na razie Biuro skupia się na tym, żeby bazować na programie edukacji - po to, żeby rozszerzyć wiedzę historyczną za pomocą nowych technologii. - Na razie chcemy dotrzeć do osób, które w ogóle nie interesują się historią, albo interesują się, ale nie zostały zmotywowane, żeby rozszerzyć swoją wiedzę - podkreśla. IPN zamierza więc za pomocą nowoczesnych urządzeń przeprowadzać lekcje historii, udostępniać te lekcje nauczycielom na platformie internetowej i tworzyć gry, które równocześnie mają uczyć. - Mamy ambitny cel i misję, żeby nie tylko kształtować tożsamość narodową u młodych ludzi, ale również uczyć ich, jak poszukiwać tej wiedzy z wykorzystaniem nowych technologii - wyjaśnia.

Dyrektor zdaje sobie sprawę, że przed Biurem ogrom pracy, bo z badań wynika, że zaledwie kilka procent absolwentów szkół podstawowych i liceów zna podstawy historii Polski. - Wydaje się, że gdy młodzi poznają historię swego kraju, będą mieli kolejny bodziec, by tutaj zostać i rozwijać gospodarkę ekonomiczną - mówi.

Magdalena Hajduk wskazuje, że w IPN są trzy elementy będące motorem innowacji: nauka, edukacja i badania. A jej zadaniem jest to, żeby wszystko zdigitalizować. Pierwsze efekty mają pojawić się już w grudniu.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Rozmowa z dr. Rafałem Łatką o albumie "Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981" (autorzy: Rafał Łatka, Beata Mackiewicz, ks. Dominik Zamiatała).

Album prezentuje w sposób możliwie pełny życie i działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z tego względu w pierwszej części książki przyjęto układ chronologiczny, w drugiej zaś postanowiono przedstawić materiał fotograficzny w ujęciu problemowym. Wynika to z wieloaspektowej działalności kard. Wyszyńskiego. Album zawiera unikalne, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z okresu służby kard. Wyszyńskiego dla Kościoła w Polsce, pochodzące z Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN: "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989".

- O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego rozmawiamy z ekspertem, dr. hab. Waldemarem Grabowskim z Biura Badań Historycznych IPN.

Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było powołanie w Warszawie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski - tajnej organizacji niepodległościowej. W czasie II wojny światowej PPP utworzyło na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę i ZSRS tajne struktury podległe rządowi RP na uchodźstwie. Stanowiły one władze państwowe.

- "Było, będzie", czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN, m.in.: projekt edukacyjny „Kamienie pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej”, Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag, wystawa „Wojna światów 1920" oraz propozycje artykułów na portalu Przystanek Historia.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Gośćcie: Magdalena Hajduk (dyrektor Biura Nowych Technologii IPN )

Data emisji: 22.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.29

ag


Czytaj także

"Przystanek Historia" o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 19:10
Tematem głównym pierwszej audycji było 100-lecie Konferencji wersalskiej przypomnianej przez IPN w wystawie "…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921".
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:09
Specjaliści IPN korzystają z systemu CODIS - narzędzia Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) - do identyfikacji ofiar zbrodni reżimów totalitarnych. Jak podkreślają, miarą sukcesu CODIS, jest jego zasób, czyli profile DNA z materiału kostnego odnajdywanych ofiar oraz z materiału porównawczego od rodzin.
rozwiń zwiń