Spotkanie z żywą historią. Archiwum IPN zaprasza na Noc Muzeów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 21:12
W sobotę, 14 maja, w całej Polsce odbywać się będzie doroczna Noc Muzeów. W akcję włącza się również Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W warszawskiej siedzibie przy ul. Kłobuckiej 21 odbędzie się wydarzenie pod hasłem "Okruchy pamięci… - archiwa osobiste w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej".
Wystawa reprodukcji zdjęć autorstwa Henryka Śmigacza w Archiwum Instytutu Pamieci Narodowej w Warszawie
Wystawa reprodukcji zdjęć autorstwa Henryka Śmigacza w Archiwum Instytutu Pamieci Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Podczas Nocy Muzeów w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowane zostaną dokumenty, pamiątki i archiwalia dotyczące konkretnych osób, których losy wplatają się w najnowszą historię Polski. - Temat, który wybraliśmy, nie jest przypadkowy - mówi Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Kontakt z żywą historią

Temat "Okruchy pamięci... - archiwa osobiste w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej" to nawiązanie do publikacji przygotowywanej przez Instytut. - Publikacja "... aby każdy okruch historii został uratowany" prezentuje część prywatnych kolekcji przekazanych nam od roku 2017 - tłumaczy gość audycji. Skarby te rozsiane były po całym świecie, a teraz układają się w jedną całość. To niejako druga strona historii, o której można przeczytać w dokumentach wytworzonych przez komunistyczny aparat represji.  

W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajdziemy informacje na temat setek tysięcy osób. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zapoznać się z kilkoma z nich, reprezentującymi różne okresy historyczne. - Jest Agnieszka Wisła, polonijna działaczka niepodległościowa okresu I wojny światowej. Jest też kapitan Tadeusz Starzyński, przedwojenny oficer Policji Państwowej, cichociemny i więzień stalinowski skazany na karę śmierci, którą następnie zamieniono na wieloletnie więzienie - wylicza Marzena Kruk.

Poznamy również losy Henryka Śmigacza, fotografa i reportera przedwojennego "Kurjera Warszawskiego", autora zdjęć przedstawiających zniszczenia Warszawy w 1939 roku i fotografii z okresu Powstania Warszawskiego. Dowiemy się więcej na temat Lidii Ciołkoszowej, publicystyki i działaczki socjalistycznej, czy Karola Popiela, żołnierza Legionów, pisarza, polityka, przywódcy Stronnictwa Pracy.

Dla każdego coś atrakcyjnego

Organizatorzy chcą, by prezentowane postaci były pełnowymiarowe. Do współpracy zaproszono rekonstruktorów, którzy wcielą się w wybranych bohaterów. Będzie można z nimi porozmawiać, wysłuchać pasjonujących historii i relacji, a także zrobić sobie zdjęcia. To jednak nie wszystko. Goście odwiedzą magazyn archiwalny i pracownię digitalizacji akt, gdzie dowiedzą się, jak wygląda codzienna praca z dokumentami w archiwum. - Będziemy też chcieli pokazać tę pracę podstawową, która jest konieczna do tego, żeby materiały można było digitalizować, czyli pracownię konserwacji - zapowiada dyrektor Archiwum IPN.

Noc Muzeów w Archiwum IPN powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przewidziano również atrakcje dla dzieci - Będą specjalne kąciki. Poprzez zabawę będziemy zachęcać je do zapoznawania się z dziejami Polski - podkreśla Marzena Kruk. Zaplanowano projekt gamingowy "Gra szyfrów", a także grę poświęconą cichociemnym. - W kąciku dla najmłodszych będzie można porysować, poukładać puzzle. Pracownicy, bawiąc, będą opowiadać historię - podsumowuje gość "Przystanku Historia". Noc Muzeów w Archiwum IPN rozpocznie się w najbliższą sobotę, 14 maja, o godzinie 17. 

Posłuchaj
24:51 2022_05_11 19_30_34_PR1_Przystanek_historia.mp3 W najbliższą sobotę, w Archiwum IPN odbędzie się Noc Muzeów (Przystanek Historia/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

- 30 kwietnia miało miejsce otwarcie odnowionego cmentarza polskiego w Rusape (Zimbabwe). Na cmentarzu tym spoczywa kilkunastu spośród ponad 700 mieszkańców osiedla dla uchodźców, funkcjonującego w latach 1943–1946 w dawnej Rodezji Południowej. Do różnych osiedli rozmieszczonych w Afryce Wschodniej i Południowej trafiło wówczas w sumie około 20 tys. osób. Przybyły one "szlakami nadziei" z "nieludzkiej ziemi", jednak część z nich, m.in. z powodu wycieńczenia czy chorób, zakończyła życie w drodze do ojczyzny.

W ramach projektu "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" Instytut Pamięci Narodowej, obok upowszechniania wiedzy o polskim wysiłku zbrojnym podczas II wojny światowej oraz o losach ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa, troszczy się również o pozostawione na trasach wojennej wędrówki groby naszych rodaków. 

- Książka: "Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa jako zaporowy związek taktyczny w 1939 roku", autorstwa Michała Kuchciaka

- wybrane artykuły na portalu przystanekhistoria.pl

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Adam Siwek (dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN), Marzena Kruk (dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 11.05.2022 

Godzina emisji: 19.30

mg

Czytaj także

"Gra szyfrów". Nowy projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 21:20
"Gra szyfrów" to projekt gamingowy przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej jako gra FPP, składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie. 
rozwiń zwiń