X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Utracone-Odzyskane. Diana znowu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 21:14
Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany Jean-Antoine’a Houdon'a, które od końca XVIII w. znajdowało się w kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wróciło do Polski. W 1940 roku zrabowali je Niemcy z Łazienek Królewskich. Teraz odnaleziono je w Austrii.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Popiersie bogini można obejrzeć od 11 lipca w Galerii Kondergarda na Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie w ramach wystawy "Diana - mroczna łowczyni" z serii "Utracone-Odzyskane". Organizatorami wystawy są Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

- Diana jest naszą główną bohaterką. Forma wystawy jest pomysłem na ogród, ponieważ diana jest boginią natury. Bardzo często w XVIII-wiecznych ogrodach była centralną postacią. Najczęściej przedstawiano Dianę w krótkiej sukni i biegnącą podczas polowania. Była okrutną boginią i łowczynią - mówi Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.

Popiersie Diany Jean-Antoine’a Houdon’a było jednym z najdroższych pośród kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. - Fenomen tej rzeźby polega na tym, że jest dziełem wybitnym znanego artysty oświeceniowego. W czasie I wojny światowej rzeźba została zagrabiona przez wojska radzieckie. Dopiero w 1922 roku trafiła ponownie do Łazienek na mocy Traktatu Ryskiego. W Łazienkach była eksponowana do wybuchu II wojny światowej. Wtedy Niemcy tę rzeźbę zagrabili i ślad po niej zaginął. Wypłynęła dopiero na aukcji w Austrii - opowiada Elżbieta Przyłuska z Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego Diana jest mroczna? W jaki sposób rzeźba Diany ponownie wróciła do Polski? Ile dzieł sztuki wywieziono z Polski? Więcej w dołączonym nagraniu. 

Na pierwszą audycję z cyklu zaprosili Państwa Małgorzata Raducha i Michał Montowski. Na kolejne zaprasza Agnieszka Kunikowska.

***

Tytuł audycji: Spacer z Kulturą

Rozmawiali: Małgorzata RaduchaMichał Montowski

Goście: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (Narodowego Centrum Kultury), Elżbieta Przyłuska (Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 17.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury: Ministerstwo Kultury dba o swoich artystów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 08:30
- Rolą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest docenianie wszystkich twórców kultury, z różnych obszarów, pokazywanie, że są różne estetyki, formy - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń