X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa Lubomira Tomaszewskiego. Chciał tworzyć sztukę, jakiej nie tworzył nikt inny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 14:50
Zasłynął nie tylko jako projektant porcelany, ale również jako twórca unikatowych dzieł jakimi są obrazy tworzone ogniem i dymem. Od 1966 mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych. W dniach od 2.10 do 3.11.2019 r. będzie otwarta jego wystawa pn.: "Odłamki". Bohaterem audycji był Ludomir Tomaszewski. 
Audio
  • O malarstwie, rzeźbie i ceramice (Spacer z Kulturą/Jedynka)
plakat wystawy
plakat wystawyFoto: mat. promocyjne

- Po wyjeździe do Nowego Jorku, czyli po 1966 roku tworzył rzeźby i unikatowe dzieła dwuwymiarowe, jakimi są obrazy tworzone ogniem i dymem. Powtarzał, że od początku chciał tworzyć sztukę, jakiej nie tworzył nikt inny. Ogień abstrahując od dymu towarzyszył mu od samego początku w tragicznych momentach jego życia - mówiła Katarzyna Rij, kuratorka wystawy. 

Wernisaż wystawy zbiega się z pierwszą rocznicą śmierci artysty. Wśród prezentowanych dzieł będzie można zobaczyć nowoczesne figurki wytwarzane przez fabrykę w Ćmielowie, wybrane rzeźby i obrazy artysty. - Ludomir Tomaszewski, wybitny projektant, ale i rzeźbiarz, Polak i trochę Amerykanin, wraca do Kordegardy po ponad 50 latach, bo jego pierwsza wystawa odbyła się w 1964 roku - dodała kuratorka. 

Dlaczego wystawa nosi nazwę "Odłamki"? O tym na antenie radiowej Jedynki wspomniała dr Anna Rudek - Śmiechowska, która również pełni funkcję kuratorki Galerii Narodowego Centrum Kultury. - Tytuł "Odłamki" kryje w sobie wiele elementów, m.in. jego historię wojenną, głównie Powstanie Warszawskie, w którym artysta stracił brata. To wydarzenie odcisnęło piętno na jego życiu i twórczości. Natomiast nie jest to tylko nawiązanie do wojny, bo artysta miał w swoim życiorysie bardzo wiele innych elementów - powiedziała. 

W magazynie "Spacer z Kulturą" była mowa o o filmie dokumentalnym "Ostatnia góra". Akcja filmu przypomina wydarzenia podczas zimowej wyprawy na K2, na drugi najwyższy szczyt Ziemi w styczniu 2018 roku. Grupa kilkunastu wspinaczy próbowała dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowywały drogę, rozwieszały liny i docierały do kolejnych obozów. Przygotowania przerwała tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udało się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz został pod Nanga Parbat na zawsze.

Na antenie zapowiedziano także Festiwal Muzyki Europy Środkowo Wschodniej Eufonie, w którym udział weźmie blisko 640 artystów z 20 państw. To 15 koncertów, 8 orkiestr, 3 prapremiery, 7 polskich premier, a to wszystko w zaledwie 9 dni. Od 15 do 23 listopada za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, stworzonego przez Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa stanie się stolicą muzyki wielu kultur. Wydarzenia festiwalowe, utrzymane w różnej konwencji, stylistyce i nurtach muzycznych odbędą się m.in. w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, czy Teatrze Palladium. O festiwalu więcej mówił m.in. dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski.

Podczas audycji wspomniano również na Ogólnopolską Giełdę Projektów, organizowaną w Kielcach w dniach 21 - 23 października. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski

Goście: dr Anna Rudek - Śmiechowska, Katarzyna Rij (kuratorki wystawy). prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury) 

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 17.11

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Obrazki domowe" Elżbiety Nadel. Artystyczne świadectwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 11:07
Tekę 18 rysunków tuszem w autorskiej okładce odnalazł krakowski marszand, który porządkował mieszkanie odziedziczone po krewnych, pochodzących ze Lwowa. Okazało się, że to dzieło Elżbiety Nadel, graficzki znanej w Izraelu jako Elisheva Landau. Muzeum POLIN kilka lat starało się o pozyskanie teki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalina - artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 23:11
Jerzy Kalina, czyli artysta wszechstronny: malarz, scenograf, twórca witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer. Artysta stworzył projekt grobowca ks. Jerzego Popiełuszki, jest także głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie. Zaprojektował kaplice w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim oraz Pomnik Smoleński na Placu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspaniały gawędziarz i popularyzator nauki - Wiktor Zin

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:05
"Przez całe życie piszę piórem i czarnym atramentem. Klawiatura stuka, to mnie wybija z wewnętrznego rytmu myślenia. Lubię mieć wokół ciszę" - powiedział kiedyś niezapomniany prof. Wiktor Zin, którego sylwetkę i pasje przypomnieliśmy w „Czasie Pogody” w rocznicę urodzin tego wspaniałego gawędziarza i popularyzatora nauki. 
rozwiń zwiń