II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej Eufonie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 16:50
Ponad 640 artystów weźmie udział w II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej Eufonie. Festiwal rozpocznie się 15 listopada w Warszawie i potrwa 9 dni, a jego program jest niezwykle różnorodny, skupiający w sobie m.in. muzykę elektroniczną, jazzową i etniczną. 
Audio
  • II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej Eufonie (Spacer z kulturą/Jedynka)
Plakat II festiwalu Eufonie 2019
Plakat II festiwalu Eufonie 2019Foto: mat. pras.

W tym roku "Eufonie" zainauguruje koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z udziałem znanego na całym świecie amerykańskiego klarnecisty Davida Krakauera, który na co dzień wykonuje muzykę klezmerską. To właśnie ten gatunek muzyk zaprezentuje podczas festiwalu grając z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. 

źródło: NAC/Youtube 

Wydarzenia kulturalne w ramach projektu prezentują muzykę różnych epok i stylów: od muzyki poważnej do ambitnej muzyki popularnej poprzez muzyczne eksperymenty. Występują uznani artyści z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, lecz w festiwalowych salach koncertowych nie brakuje również solistów i zespołów z innych części świata. - Od 15 do 23 listopada wszyscy rzućmy na chwile pracę i inne obowiązki. Nie zastanawiajmy się, po prostu zacznijmy od Filharmonii Narodowej, następnie Zamek Królewski, Bazylika na ul. Kawęczyńskiej, Palladium, a tam będą piękne dźwięki jak te Eufonie, od muzyki klasycznej, symfonicznej poprzez elektronikę, jazz, muzykę folkową - zachęca Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 

Co było największym wyzwaniem podczas tworzenia programu festiwalu? - Najtrudniejszy był wybór. Było bardzo dużo propozycji. I tak mamy więcej koncertów niż w zeszłym roku, a "korciło" nas, aby zrobić jeszcze więcej. Napływało też wiele propozycji, ale byliśmy nieco ograniczeni czasem, środkami i pewne pomysły przeszły na kolejne edycje, inne zostały u będą konsumowane przy innych projektach - mówiła Aleksandra Jagiełło - Skupińska - sekretarz Rady Programowej Festiwalu "Eufonie". 

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury zwraca uwagę, że festiwal jest wyjątkowy, ponieważ odbywa się w różnych przestrzeniach i stanowi bardzo ważny element. - W różnych przestrzeniach dźwięk inaczej się roznosi, inaczej w salach kameralnych, a inaczej w salach sakralnych czy dużych wyjątkowych miejscach tj. Zamek Królewski czy Filharmonia Narodowa. Jednak dźwięki to mało, bo bez ludzi, którzy odbierają te dźwięki to byłoby trochę puste. (...) Muzyka jest wtedy, kiedy są jej odbiorcy i kiedy żyją tą muzyką - dodaje. 

Ponadto w audycji m.in.:

- informacje  o konkursach: "Odkryj swój skarb" - na najciekawsze inicjatywy edukacyjno-kulturalne dotyczące dziedzictwa lokalnego i umacniania tożsamości lokalnej; "Młoda Polska" - stypendia przyznawane  są osobom zajmującym się twórczością i krytyką artystyczną, na realizację określonego projektu stypendialnego w następujących dziedzinach: film,  fotografia,  literatura (w tym reportaż dziennikarski), muzyka, sztuki wizualne, taniec, teatr

- kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych"

- konkurs Do Hymnu. Rozpoczęła się III edycja ogólnopolskiego konkursu Narodowego Centrum Kultury Do Hymnu. Aby wziąć udział w tegorocznej edycji Konkursu wystarczy do dn. 8 listopada br. wypełnić zgłoszenie na stronie dohymnu.webankieta.pl. W konkursie może wziąć udział maksymalnie 300 szkó, a o ich przyjęciu zdecyduje poprawne wypełnienie wniosku. 

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski 

Goście: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Aleksandra Jagiełło - Skupińska (sekretarz Rady Programowej Festiwalu "Eufonie")

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 17.11

ans

 

Czytaj także

Stacey Kent: liczą się dla nas nie tylko muzyczne spotkania, ale też człowieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:55
Stacey Kent wraz ze swoim mężem i scenicznym partnerem - Jimem Tomlinsonem, zagrała koncert w warszawskim Teatrze Roma. W "Muzycznej Jedynce" małżeństwo opowiedziało czym urzekła ich polska publiczność, jak wygląda ich dzień wspólnego tworzenia muzyki oraz co znalazło się na ostatnim albumie.
rozwiń zwiń