To będzie festiwal pięknych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 19:38
Ponad 640 artystów weźmie udział w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, który rozpocznie się już w ten piątek w Warszawie. Będzie to już druga edycja. 
Audio
  • Zbliża się II Międzynarodowy Festiwal Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE (Jedynka/ Spacer z kulturą)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Refat

W drugiej połowie listopada Warszawa stanie się stolicą muzyki wielu kultur. Zabrzmi w niej muzyka z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii czy Chorwacji. Festiwal w swoim programie będzie odwoływał się także do dwóch ważnych rocznic.

- Mamy 450-lecie Unii Lubelskiej, stąd mocna też pozycja w repertuarze tegorocznego festiwalu muzyki litewskiej (…) i 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki - mów wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Mieczysław Kominek z Rady Programowej Festiwalu dodaje, że do litewskiego wątku zostanie dołączona "instalacja młodych, litewskich kompozytorów, powstała w roku rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę".

Start już w piątek

Festiwal rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie od koncertu NOSPR pod dyrekcją Rossena Gergova z udziałem amerykańskiego klarnecisty Davida Krakauera oraz kompozytora muzyki współczesnej Mathew Rosenbluma.

- Drugi raz staramy się uchylić rąbka tego, co najlepsze w tym festiwalu. Chcemy zaskakiwać, poszukiwać nowych trendów, szukać tego, co najlepsze w muzyce międzynarodowej, ale przede wszystkim myśleć o Europie Środkowo-Wschodniej poprzez łączenie gatunków - mówi Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i Festiwalu.

Od 15 do 23 listopada można będzie usłyszeć 15 koncertów. - 640 osób, wybitnych artystów, którzy występują, 3 prapremiery, 9 dużych koncertów symfonicznych. To jest gratka - wymienia Rafał Wiśniewski.

Kto wystąpi na zbliżającym się festiwalu? Gdzie zostanie wykonane Polskie Requiem? Dlaczego Warszawa będzie stolicą polskich brzmień? Jakie gwiazdy odwiedzą Warszawę? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski 

Goście: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Aleksandra Jagiełło - Skupińska (sekretarz Rady Programowej Festiwalu "Eufonie")

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 17.11

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej Eufonie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 16:50
Ponad 640 artystów weźmie udział w II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej Eufonie. Festiwal rozpocznie się 15 listopada w Warszawie i potrwa 9 dni, a jego program jest niezwykle różnorodny, skupiający w sobie m.in. muzykę elektroniczną, jazzową i etniczną. 
rozwiń zwiń