Ciepłe przyjęcie festiwalu "Eufonie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 14:29
"Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego zakończyło II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Przez dziewięć festiwalowych dni publiczność mogła usłyszeć jazz, etno, muzykę elektroniczną i przede wszystkim klasyczną. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z tym gatunkiem.
Audio
  • Podsumowanie festiwalu "Eufonie" (Spacer z kulturą/Jedynka)
Dyrygent Zsolt Nagy (C) podczas koncertu zamykającego II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 23 bm. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Dyrygent Zsolt Nagy (C) podczas koncertu zamykającego II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 23 bm. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Od muzyki klezmerskiej po współczesną
Słuchacze szczególnie chwalili amerykańskiego klarnecistę Davida Krakauera, prezentującego głównie muzykę klezmerską. Ale podczas festiwalu Eufonie muzyk dal się poznać z innej strony. - Muzyka klezmerska, chociaż zacząłem ją grać dość późno, bo około czterdziestki, była dla mnie punktem wyjścia - mówi David Krakauer. Dla niego była to interesująca droga, żeby w jakiś sposób połączyć się z jego wschodnioeuropejskim, kulturowym, żydowskim dziedzictwem. To z kolei pozwoliło mu rozwinąć się na wielu płaszczyznach. - Przykładem może być współpraca z Mathew Rosenblumem i rozwój w kierunku współczesnej muzyki klasycznej - wyjaśnia muzyk.

Opera z XVII wieku
Podczas festiwalu świętowano 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki oraz 450-lecie Unii Lubelskiej. O tym wydarzeniu opowiadała opera Leonarda Vinci (ok. 1696-1730) "Gismondo, re di Polonia" w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierownictwem Martyny Pastuszki.

Festiwal "Eufonie" wszedł na stałe do kalendarz muzycznych wydarzeń
Jak podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w prezentowanej muzyce można było usłyszeć europejski charakter. - To jest muzyka od Bałkanów po Skandynawię, bo cały ten pas środkowoeuropejski jest tutaj prezentowany - mówi minister. Uważa, że festiwal to bardzo ciekawy pomysł, bo można było usłyszeć to, co zazwyczaj było rzadziej grane.
Radości z pozytywnego odbioru festiwalu nie kryje dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. - Już wszystkich zapraszam na trzecią odsłonę "Eufonii" za rok, już pracujemy - mówi dyrektor.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- O wystawie prac Jerzego Tchórzewskiego, malarza, grafika, pedagoga, działacza artystycznego, poety. Malował figuratywnie pod wpływem surrealizmu, potem zajął się ekspresyjnym malarstwem abstrakcyjnym.

- W "Kulturze dla wszystkich" o dwóch programach: Dom Kultury+ oraz portalu kulturadostepna.pl .

- O "Wolontariacie w kulturze, wydawnictwach NCK i teatrze amatorskim.

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski 

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 17.08

ag

Czytaj także

R. Wiśniewski: muzyka Europy Środkowo-Wschodniej ma coś do powiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:47
- Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" pokazujemy, że muzyka regionu jest bardzo żywa - podkreślił w radiowej Jedynce dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Festiwalu, który rozpocznie się w piątek (15.11) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eufonie 2019. "Kultura Europy Środkowo-Wschodniej wartością samą w sobie"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 21:15
Goście Magdaleny Piejko mówili o kulturze Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zauważyli, jest ona zakorzeniona w cywilizacji łacińskiej, jest częścią cywilizacji europejskiej, ale tworzy jej oryginalną wersję. Wskazali też na rolę doświadczenia komunizmu w regionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Eufonie". Polskie Requiem zabrzmiało na zakończenie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 22:29
W Warszawie dobiegł końca II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W ciągu 9 dni na siedmiu scenach wystąpiło blisko 650 artystów z 20 państw. Wieczorem publiczność wypełniła praską Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego by wysłuchać dzieła Krzysztofa Pendereckiego "Polskie Requiem". Patronem medialnym Festiwalu było Polskie Radio, a partnerem - radiowa Dwójka.
rozwiń zwiń