X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciepłe przyjęcie festiwalu "Eufonie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 14:29
"Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego zakończyło II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Przez dziewięć festiwalowych dni publiczność mogła usłyszeć jazz, etno, muzykę elektroniczną i przede wszystkim klasyczną. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z tym gatunkiem.
Audio
  • Podsumowanie festiwalu "Eufonie" (Spacer z kulturą/Jedynka)
Dyrygent Zsolt Nagy (C) podczas koncertu zamykającego II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 23 bm. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Dyrygent Zsolt Nagy (C) podczas koncertu zamykającego II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 23 bm. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Od muzyki klezmerskiej po współczesną
Słuchacze szczególnie chwalili amerykańskiego klarnecistę Davida Krakauera, prezentującego głównie muzykę klezmerską. Ale podczas festiwalu Eufonie muzyk dal się poznać z innej strony. - Muzyka klezmerska, chociaż zacząłem ją grać dość późno, bo około czterdziestki, była dla mnie punktem wyjścia - mówi David Krakauer. Dla niego była to interesująca droga, żeby w jakiś sposób połączyć się z jego wschodnioeuropejskim, kulturowym, żydowskim dziedzictwem. To z kolei pozwoliło mu rozwinąć się na wielu płaszczyznach. - Przykładem może być współpraca z Mathew Rosenblumem i rozwój w kierunku współczesnej muzyki klasycznej - wyjaśnia muzyk.

Opera z XVII wieku
Podczas festiwalu świętowano 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki oraz 450-lecie Unii Lubelskiej. O tym wydarzeniu opowiadała opera Leonarda Vinci (ok. 1696-1730) "Gismondo, re di Polonia" w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierownictwem Martyny Pastuszki.

Festiwal "Eufonie" wszedł na stałe do kalendarz muzycznych wydarzeń
Jak podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w prezentowanej muzyce można było usłyszeć europejski charakter. - To jest muzyka od Bałkanów po Skandynawię, bo cały ten pas środkowoeuropejski jest tutaj prezentowany - mówi minister. Uważa, że festiwal to bardzo ciekawy pomysł, bo można było usłyszeć to, co zazwyczaj było rzadziej grane.
Radości z pozytywnego odbioru festiwalu nie kryje dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. - Już wszystkich zapraszam na trzecią odsłonę "Eufonii" za rok, już pracujemy - mówi dyrektor.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- O wystawie prac Jerzego Tchórzewskiego, malarza, grafika, pedagoga, działacza artystycznego, poety. Malował figuratywnie pod wpływem surrealizmu, potem zajął się ekspresyjnym malarstwem abstrakcyjnym.

- W "Kulturze dla wszystkich" o dwóch programach: Dom Kultury+ oraz portalu kulturadostepna.pl .

- O "Wolontariacie w kulturze, wydawnictwach NCK i teatrze amatorskim.

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski 

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 17.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

R. Wiśniewski: muzyka Europy Środkowo-Wschodniej ma coś do powiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:47
- Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" pokazujemy, że muzyka regionu jest bardzo żywa - podkreślił w radiowej Jedynce dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Festiwalu, który rozpocznie się w piątek (15.11) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eufonie 2019. "Kultura Europy Środkowo-Wschodniej wartością samą w sobie"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 21:15
Goście Magdaleny Piejko mówili o kulturze Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zauważyli, jest ona zakorzeniona w cywilizacji łacińskiej, jest częścią cywilizacji europejskiej, ale tworzy jej oryginalną wersję. Wskazali też na rolę doświadczenia komunizmu w regionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Eufonie". Polskie Requiem zabrzmiało na zakończenie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 22:29
W Warszawie dobiegł końca II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W ciągu 9 dni na siedmiu scenach wystąpiło blisko 650 artystów z 20 państw. Wieczorem publiczność wypełniła praską Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego by wysłuchać dzieła Krzysztofa Pendereckiego "Polskie Requiem". Patronem medialnym Festiwalu było Polskie Radio, a partnerem - radiowa Dwójka.
rozwiń zwiń