Narodowe Centrum Kultury: to był bardzo intensywny kulturalnie rok

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 12:37
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Przypomnieliśmy je w radiowej Jedynce wraz z dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.
Audio
  • To był bardzo intensywny kulturalnie rok (Spacer z kulturą/Jedynka)
Kordegarda
KordegardaFoto: Ruslan Lytvyn/shutterstock.com

15 lat temu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. - Mieliśmy zaledwie kilka miesięcy, żeby przygotować wydarzenia. Zazwyczaj w takich sytuacjach słyszy się, że to się nie uda, że to jest niemożliwe. Udało się zebrać bardzo dobry zespół w Narodowym Centrum Kultury i zrobić coś fenomenalnego - podkreślił w audycji "Spacer z kulturą" prof. Rafał Wiśniewski. Co takiego?

- Ten rok to Rok Moniuszki. Okazało się, że ten klasyk, który jest znany przede wszystkim z tego, że jest nieznany, kiedy jest przybliżany w różnych formach - łączy, że jest to kompozytor o charakterze uniwersalnym - wskazał gość radiowej Jedynki. W tym roku obchodzimy też stulecie odzyskania niepodległości. - Kiedy ludzie koncentrują się na podziałach, okazało się, że wspólnie możemy coś zrobić - zaznaczył prof. Wiśniewski i opowiedział o akcjach zorganizowanych w związku z tą rocznicą.

Szczególnym wydarzeniem była tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". - On łączy eklektyczność i całość, zróżnicowanie i jednorodność. On ma dwa kontinua, które są połączone w pięknych dźwiękach. Mieliśmy taki pomysł, żeby opowiadać muzykę Europy Środkowo-Wschodniej, pokazywać jej bogactwo, dziedzictwo. To, co łączy z jednej strony Europę Środkowo-Wschodnią, ale z drugiej poszczególne tradycje szkół narodowych, muzycznych krajów takich, jak: Polska, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Rumunia aż do krajów Europy północnej - wyjaśnił dyrektor. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym mówiliśmy także o projekcie Dziedziniec Kultury, cyklu festiwali Wschód Kultury, konferencji Wolontariat w kulturze, wydarzeniu Giełda Projektów.

Jak o tym nie opowiadać?

Narodowe Centrum Kultury zorganizowało także w tym roku sporo wystaw, na przykład w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej NCK zaprosiło do Kordegardy na wystawę Jerzego Kaliny "W niebo stąpanie". Ważnym wydarzeniem była też prezentacja Diany - popiersia z kolekcji króla Stanisława Augusta, które zostało zrabowane najpierw przez Rosjan a potem przez hitlerowców.

Na początku grudnia odbył się wernisaż wystawy "Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (i w Kordegardzie). Duża retrospektywna wystawa umożliwiła bardzo szeroką prezentację obrazów artysty i przyjrzenie się wielkim tematom: ciała i ducha, z którymi mierzył się w swojej twórczości. O wydarzeniu, w którym wciąż można uczestniczyć, opowiedziała kuratorka, Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.

NCK objęło również swoim patronatem niezwykle interesujące filmy. - Nasze filmy otrzymują różne nagrody na festiwalach międzynarodowych, to jak o tym nie opowiadać? - zapytał prof. Wiśniewski. Wśród docenionych produkcji jest na przykład "Karta z Powstania" - pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce, które opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały".

Narodowe Centrum Kultury wydaje też książki. O nowościach opowiedziała Małgorzata Chrobak, kierownik Wydawnictwa NCK. - Wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnujemy przeszłość. Nasze serie oddają tę misję. Sięgamy do takich elementów z naszej historii, z naszej kultury, które są ważne i warto o nich mówić - powiedziała.

Bardzo ważnym komponentem życia Narodowego Centrum Kultury są także programy stypendialne i programy dotacyjne. Wśród wielu akcji, prowadzonych od kilku lat przez NCK, jest także kampania, która przypomina o roli i miejscu polszczyzny w naszym życiu.

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska Michał Montowski 

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury) i Małgorzata Chrobak (kierownik Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury)

Materiały reporterskie: Dorota KołodziejczykMartyna Podolska, Katarzyna Seeman, Justyna Majchrzak

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 17.08

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor NCK o stanie wojennym: z pamięcią jest krucho

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:14
- Socjologowie wskazują, że lata 80. nie zostały wyjaśnione, nie zostało to rozłożone na czynniki pierwsze i złożone w taki sposób, żeby uporządkować wiedzę - powiedział w "Sygnałach Dnia" o czasach stanu wojennego Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń