X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marsz przez Auschwitz-Birkenau. Wyzwolony obóz oczami fotografa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:32
W Kordegardzie można oglądać wystawę "Pamięć", zorganizowaną z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tematem są zdjęcia Marii Chrząszczowej wykonane w 1945 roku.
Audio
  • Auschwitz tuż po wyzwoleniu (Spacer z kulturą/Jedynka)
Wernisaż wystawy Pamięć
Wernisaż wystawy "Pamięć"Foto: Wojtek Dobrogojski/NCK

Fotografie są prezentowane po raz pierwszy w całości, klatka po klatce, obok współczesnych zdjęć Mikołaja Grynberga z tego samego miejsca oraz oryginalnej makiety projektu upamiętniającego ofiary nazistowskiego ludobójstwa z 1958 r., autorstwa zespołu Oskara Hansena. Kurator Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz zwraca uwagę, że więźniów Auschwitz-Birkenau żyje coraz mniej, a kontakty z nimi jest trudny. - Nasz dzieci nie mają go w ogóle - zauważa. - Pytanie, które my chcemy postawić, jest pytaniem o pamięć i przenoszenie pamięci - precyzuje. Podkreśla, że na rolce Marii Chrząszczowej niektóre klatki się powtarzają, a niektóre są nieostre. - Dla nas było istotne, aby zachować autentyczność jej marszu przez obóz - wyjaśnia kurator. Wyjaśnia też ideę projektu Oskara Hansena, który nie został zrealizowany.

Wystawa będzie dostępna w galerii Narodowego Centrum Kultury przy Krakowskim Przedmieściu do 23 lutego.  

W audycji również:

Płyta "Herbert 3.0" - wspólny projekt Polskiego Radia i NCK. Niemal wszystkie utwory na niej prezentowane (z wyjątkiem jednego) zostały zarejestrowane podczas koncertu przygotowanego przez radiową Trójkę na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, który odbył się 22 grudnia 2018 r. w radiowym studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej.

"Ostatnia góra" - film wyprodukowany przez NCK, relacjonujący narodową zimową wyprawę na K2 w 2018 r. i polską akcję ratunkową na Nanga Parbat, triumfalnie kroczy przez branżowe festiwale (tj. filmów górskich) i ma już na koncie 14 nagród na międzynarodowych festiwalach. Teraz znalazł się na liście kandydatów do nagrody Orły, przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. W ramach przeglądu filmów kandydujących do Orłów film można było obejrzeć w niedzielę (26.01) w warszawskim kinie Iluzjon.

Nowe projekty edukacyjne NCK: Archi Przygody - projekt edukacji architektonicznej dla dzieci i pakiet edukacyjny "Barwy wspólne" (ma pomóc w rozpoczęciu rozmowy z dziećmi i młodzieżą na temat patriotyzmu). Pakiet kierowany jest do nauczycieli, animatorów, edukatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi).

Nowy mural NCK na warszawskiej Woli (Płocka róg Kasprzaka). 31 grudnia 2019 został odsłonięty nowy mural dedykowany kulturze. "Kultura ma znaczenie" - to hasło wielkoformatowej grafiki autorstwa ilustratorki Katarzyny Boguckiej oraz Good Looking Studio. Głównym przesłaniem tego streetartowego dzieła jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu każdego z nas. Mural powstał również po to, by kształtować i uatrakcyjnić przestrzeni Woli, gdzie znajduje się siedziba NCK. To kolejny projekt, który NCK realizuje na Woli. Ponad rok temu z okazji Święta Niepodległości został odsłonięty  mural przy Rondzie Daszyńskiego.

Zapraszamy do nowej czytelni i księgarni NCK na Krakowskim Przedmieściu. Przedstawiamy też nowe pozycje książkowe NCK.


belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska Michał Montowski 

Materiały reporterskie: Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk, Justyna Majchrzak

Goście: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (kurator wystawy "Pamięć"), Małgorzata Chrobak (NCK), Dariusz Załuski (reżyser), Katarzyna Bogucka (autorka muralu), Bartek Leśniewski (Good Looking Studio)

Materiały reporterskie: Dorota KołodziejczykMartyna Podolska, Katarzyna Seeman, Justyna Majchrzak

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 19.07

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury: to był bardzo intensywny kulturalnie rok

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 12:37
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Przypomnieliśmy je w radiowej Jedynce wraz z dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kordegardzie otwarto wystawę z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:30
W galerii Kordegarda w Warszawie można od czwartku oglądać wystawę "Pamięć". Przygotowano ją z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń