Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 12:10
Narodowe Centrum Kultury za pomocą hasła #zostańwdomuzkulturą przedstawia ofertę kulturalną na czas walki z koronawirusem. Wśród bogatej oferty znalazły się m.in. wystawy w sieci, bezpłatne szkolenia on-line czy filmy dokumentalne. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników muzyki. 
Audio
  • Wirtualne wystawy, webinaria, filmy dokumentalne wśród propozycji kulturalnych NCK (Spacer z kulturą/Jedynka)
Galeria NCK
Galeria NCKFoto: Google Maps
- Można zwiedzić muzeum i szklakiem stron kulturalnych prześledzić zawartość poszczególnych ważnych miejsc, które mają swoją odsłonę na stronach internetowych - mówił prof. Rafał Wiśniewski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
Ponad 440 podcastów 
Wśród oferty znalazły się również audycje kulturalne. Jest to ponad 440 podcastów przedstawiających m.in. nagrania rozmów z twórcami, artystami, ekspertami. - Podcasty prezentują różne zasoby, różne wersje większych i mniejszych odkryć o charakterze kulturowym - mówił prof. Rafał Wiśniewski. - Spotykamy się z ciekawymi osobami, słuchamy o ciekawych wydarzeniach, a przede wszystkim podróżujemy tam gdzie chcemy zainteresować naszych odbiorców - wyliczał. 

Bezpłatne webinaria, koncerty


- Zapraszam do odwiedzania portalu "kultura dostępna", która stanowi bazę i wyszukiwarkę zasobów kultury udostępnionych przez rożnych organizatorów - zachęcała Joanna Bancerowska, rzecznik NCK.  

Wśród propozycji Narodowego Centrum Kultury znalazły się działania edukacyjne. Na kanale Youtube znalazły się bezpłatne webinaria, czyli szkolenia on-line. - W każdy czwartek o godz. 12.00 można uczestniczyć na żywo w nowych webinariach z możliwością zadania pytań trenerom, w naszym archiwum ok. 40 nagranych szkoleń do korzystania - informowała Joanna Bancerowska. 

Dla miłośników muzyki Narodowe Centrum Kultury udostępnia nagrania wideo z koncertów "Wschód Kultury" oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". - Wkrótce pojawią się rownież ciekawe wywiady z gwiazdami "Eufonii" - zapowiadała rzecznik. 

Filmy dokumentalne 

Nie wychodząc z domu możemy oglądać filmy, które do tej pory można było zobaczyć tylko w kinach. Przykładem jest "Ostatnia Góra" opowiadający o wyprawie górskiej na K2 i akcji ratunkowej na Nanga Parbat. 

Ponadto w audycji:

- zapowiedź konkursu z nagrodami na przekład staropolskiego wiersza na współczesną polszczyznę (w ramach kampanii

- zostanwdomu z kulturą - debata dotycząca 11 listopada 

- projekt ETNOPolska. Jest to możliwość wsparcia dla organizatorów i twórców kultury w małych ojczyznach. Na temat projektu z Anną Stempniak rozmawiał dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski. 

- konkurs  dla dzieci i młodzieży "Do Hymnu". Zapraszamy do wysłuchania relacji z jednego z przesłuchań w warszawskiej szkole

- Biblioteka Katyńska NCK: promujemy czytelnictwo, okazją do tego jest zbliżająca się 80 rocznica zbrodni katyńskiej

belka

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska Michał Montowski 

Materiały reporterskie: Anna Stempniak, Katarzyna Seeman, Justyna Majchrzak 

Goście: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury) Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy NCK), Małgorzata Chrobak (kierownik Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury), Anna Bocian (rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Nina Prusak (nauczyciel Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 330 w Warszawie), Michał Sławecki (członek jury konkursu "Do Hymnu"), Krystyna Stańczak-Pałyga (członek jury konkursu "Do Hymnu"), prof. Wojciech Świątkiewicz, Aleksandra Chrzanowska (kierownik Działu Projektów Kulturalnych NCK) 

Data emisji: 29.03.2020 r. 

Godzina emisji: 17.07

ans

Czytaj także

Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury: to był bardzo intensywny kulturalnie rok

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 12:37
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Przypomnieliśmy je w radiowej Jedynce wraz z dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz przez Auschwitz-Birkenau. Wyzwolony obóz oczami fotografa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:32
W Kordegardzie można oglądać wystawę "Pamięć", zorganizowaną z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tematem są zdjęcia Marii Chrząszczowej wykonane w 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja muzeów w Europie? Francuzi długo zwlekali z zamknięciem Luwru

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:25
Luwr jest najpotężniejszą instytucją kultury we Francji przynoszącą do budżetu państwa ogromne pieniądze. Pandemia koronawirusa spowodowała powstawanie nowego, dostosowanego do sytuacji modelu działania instytucji sztuki. 
rozwiń zwiń