Narodowe Centrum Kultury w 40. rocznicę powołania NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:47
Narodowe Centrum Kultury realizuje szereg działań w mediach, instytucjach kultury i w przestrzeni publicznej, które mają wywołać refleksję nad dorobkiem Solidarności oraz przywołać i upamiętnić wielkie wydarzenia i ludzi związanych z tym największym ruchem społecznym nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
40. rocznica powołania NSZZ Solidarność
40. rocznica powołania NSZZ "Solidarność"Foto: mat. promocyjne

Słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie (wówczas placu Zwycięstwa), podczas pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" obudziły w Polakach poczucie Solidarności, nadzieję i siłę, by w końcu powiedzieć "dość" komunistycznej władzy. Polacy wiedzieli już czego chcieli i jak to osiągnąć.

Masowy protest robotniczy doprowadził do obalenia ekipy Edwarda Gierka i zalegalizowania przez nowe władze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) pierwszego pod rządami komunistycznymi wolnego związku zawodowego. Jak się później okazało - największego ruchu społecznego w dziejach Europy.

Według Jarosława Sellina, sekretarza stanu z Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ludzie uwierzyli, że mogą naprawdę coś zmienić a sama idea Solidarności stała się uniwersalnym dobrem wszystkich Polaków, nie tylko strajkujących robotników. - Solidarność to był wielki ruch społeczny, przez duże "S", ale ona niosła też za sobą pewne wartości wspólnotowe, np. idea solidności przez małe "s" - zauważył.

- Wszyscy współcześnie jesteśmy spadkobiercami tego wielkiego ruchu społecznego, jakim była Solidarność - podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. UKSW Rafał Wiśniewski. Stąd szereg działań NCK.

Posłuchaj
49:03 2020_08_30 PR1_17_07_12_Spacer_z_kulturą.mp3 Narodowe Centrum Kultury w 40. rocznicę powołania NSZZ "Solidarność" (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

 

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

Poza tym w audycji:

- przykłady projektów realizowanych w ramach programu "Kultura w sieci",

- wystawa "Balladyna w teatrze" w Kordegardzie i zapowiedź Narodowego Czytania, którego bohaterką jest właśnie książka Juliusza Słowackiego,

- podsumowanie tegorocznego Dziedzińca Kultury,

- wydarzenia związane z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku,

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

- festiwal Wschód Kultury

- 76. rocznica Powstania Warszawskiego - pokazy "Kartki z Powstania" (pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości VR w Polsce) na Zamku Królewskim,

-  konkurs dla Słuchaczy.

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 17.06

kk

Czytaj także

"1200 programów na kwotę 60 mln zł" - rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:07
Pieniądze na działania związane z tworzeniem i prezentacją wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianiem ich w formie online zostały rozdzielone. Rozstrzygnięto kto, w ramach programu "Kultura w sieci", został beneficjentem zarówno w części dotacyjnej prowadzonej przez NCK, jak i stypendialnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedziniec Kultury 2020. "Rozwijamy na wielu płaszczyznach hasło "Mistrz - uczeń"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:44
W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury wybrzmiewa poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury są uznani artyści którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców. 
rozwiń zwiń