Kultura studencka. Czy jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 23:59
Ponad 100 stron liczy raport wynikający z badań na temat diagnozy kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce. Raport przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury miał być odpowiedzią na nurtujące pytania dotyczące pojęcia "kultury studenckiej" oraz wyzwań przed nią stojących. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Song_about_summer

Czytaj też
teatr 1200.jpg
Życie kulturalne w trzech zaborach w drugiej dekadzie XX wieku

Wyniki badań zostały przedstawione w tym tygodniu. - Prezentacja raportu odbyła się w Lublinie, ale w sposób hybrydowy. Dzięki temu mogliśmy wspólnie dyskutować o rzeczach, które są ważne dla kultury studenckiej: przede wszystkim dobre praktyki, pokazanie potencjału kultury studenckiej, roli uniwersytetu jako jednostki kulturotwórczej, wymiany myśli studenckiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. - Również poszukiwania tych elementów z przeszłości, które rzutują na codzienność i szukanie nowych rozwiązań, a przede wszystkim podniesienie kompetencji studenckich - dodaje. 

Posłuchaj
46:34 _PR1_AAC 2020_11_29-17-07-38.mp3 Kultura studencka. Czy jest potrzebna (Spacer z kulturą/Jedynka)

Głównym celem przeprowadzonego badania było dokonanie ogólnopolskiej diagnozy uczestnictwa studentów w kulturze. Wyniki wskazują na zainteresowanie studentów kulturą oraz potrzebę rozwoju oferty skierowanej do tej grupy odbiorców.

- Główny, dla mnie najważniejszy, wniosek jest taki, że ponad 45 proc. studentów deklaruje wysoką i bardzo wysoką potrzebę uczestnictwa w kulturze, a tylko 4 proc. nie ma w ogóle takiej potrzeby. To nam jasno pokazuje, że to pomyślenie o studentach i ich życiu kulturalnym jest sprawą totalnie ważną i taką, nad którą musimy się skupić, jako organizatorzy życia kulturalnego w Polsce - mówi pomysłodawczyni badań Izabela Pastuszko, pełniąca obowiązki dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

Z całym raportem można się zapoznać na stronach internetowych Narodowego Centrum Kultury.

czytaj więcej
20-10_kord_kata_9x16_www_auto_500x500.jpg
"Kata/Kami" - wystawa grafiki prof. Elżbiety Baneckiej w Kordegardzie

Ponadto w audycji:

- o wersji online monograficznej wystawy grafiki prof. Elżbiety Baneckiej pt. "Kata/Kami".  Tytuł wystawy w wolnym tłumaczeniu z japońskiego to Forma/Papier. Sięgając do tradycji japońskiej artystka przekracza w swoich pracach granice geograficzne i kulturowe oraz granice tworzywa, zachęcają jednocześnie widzów do refleksji nad przekraczaniem granic w sztuce i ich własnym życiu.

- rozmowa z Małgorzatą Chrobak - redaktor wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury o nowych monografiach w serii "Jubileusze":

  • "Jan Paweł II - miara wielkości człowieka" - próba omówienia wielowymiarowego pontyfikatu Jana Pawła II, jego twórczości, myśli, nauczania.
  • "Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena" - artykuły naukowe i eseje współczesnych humanistów na temat twórczości filozofa.
  • "Leopold Tyrmand - pisarz, człowiek spektaklu, świadek epoki" - eseje, których autorzy interpretują utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję.

- o debacie Narodowego Centrum Kultury "Polskie DNA" - zrealizowanej w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej #BarwyWspólne.

- o 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą w tym roku świętowaliśmy inaczej niż zawsze - zdalnie. NCK przygotowało kilka projektów, m.in. ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych "Do Hymnu".

- "Kultura w sieci" - prezentacja wybranych projektów. Celem programu jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia online.

- Audycji towarzyszyły nagrania z płyty "Anawa", czyli piosenki Marka Grechuty w nowym wydaniu. 50 lat temu ukazała się płyta "Marek Grechuta. Anawa" (1970). Z okazji jubileuszu powstał specjalny album pt. "Anawa 2020" z udziałem zespołu Voo Voo, Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego, Huberta "Spiętego" Dobaczewskiego i Katarzyny Piszek (Kasai).

***

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 17.07

kk

Czytaj także

Dziedziniec Kultury 2020. "Rozwijamy na wielu płaszczyznach hasło "Mistrz - uczeń"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:44
W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury wybrzmiewa poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury są uznani artyści którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury w 40. rocznicę powołania NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:47
Narodowe Centrum Kultury realizuje szereg działań w mediach, instytucjach kultury i w przestrzeni publicznej, które mają wywołać refleksję nad dorobkiem Solidarności oraz przywołać i upamiętnić wielkie wydarzenia i ludzi związanych z tym największym ruchem społecznym nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więźniowie sowieckich łagrów na wystawie Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 17:09
Wystawa Kordegardy Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. "Niepamięci", przygotowana dla upamiętnienia obchodzonej w tym roku 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, to przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę. 
rozwiń zwiń