Kultura w czasie pandemii. Podsumowanie działań NCK w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:50
- Szukaliśmy takich rozwiązań, aby instytucje kultury mogły realizować swoje działania, artyści mogli tworzyć, a publiczność żeby mogła korzystać z tego dorobku kulturowego - mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, podsumowując działalność instytucji w 2020 roku. 
Galeria NCK
Galeria NCKFoto: Google Maps

kultura-1200-tt.jpg
"Spektakularny sukces". Dyrektor NCK o programie "Kultura w sieci"

Rok 2020 z pewnością przejdzie do historii, jako czas przekładania i odwoływania wydarzeń kulturalnych i rocznicowych, z powodu trwającej pandemii koronawirusa - wiele imprez z powodu rygorów sanitarnych odbyło się w formule online. Wypełniła go również walka o uratowanie kultury w czasie lockdownu. 


Posłuchaj
45:54 2020_12_27 17_08-56_PR1_Spacer_z_kulturą.mp3 Kultura w czasie pandemii. Podsumowanie działań NCK w 2020 r. (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Z inicjatywy wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego został zapoczątkowany program "Kultura w sieci" wspierający instytucje kultury oraz twórców. - To 60 mln złotych, które wsparło instytucje kultury, instytucje samorządowe, fundacje, stowarzyszenia i 20 mln, które Ministerstwo Kultury przeznaczyło na bezpośrednią pomoc artystom. To ponad 2 200 stypendiów artystycznych i 1182 projekty zrealizowane w internecie - wymienia prof. Rafał Wiśniewski. 

Projekty realizowane przez cały rok 

W tym roku ze względu na to, że część wydarzeń kulturalnych przeniosła się do sieci, internet stał się rozwiązaniem technicznym. Jak podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Narodowe Centrum Kultury realizuje 6 własnych programów oraz 3 programy Ministerstwa Kultury. - To przede wszystkim zatrudnienie i wsparcie ludzi i instytucji kultury. Te działania toczą się przez cały rok, nie poddaliśmy się i nie powiedzieliśmy "to się nie uda" - dodaje dyrektor placówki. 


40 rocznica NSZZ "Solidarność"

Ten rok był również poświęcony jubileuszowi 40. rocznicy powołania Solidarności. 31 sierpnia uroczyście świętowaliśmy 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", które przyczyniły się do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata. - W związku z tą rocznicą NCK przygotowało murale, specjalną kampanię w telewizji i internecie, a w czerwcu przygotowaliśmy projekt - specjalne koncerty, które odbywały się w sobotnie wieczory na Barce w Warszawie. Transmisja była w streamingu i cieszyła się wielkim zainteresowaniem - mówi prof. Rafał Wiśniewski. - Ważnym punktem w działalności NCK jest także działalność galerii "Kordegarda", gdzie odbywały się wystawy, również w trybie online. Obecnie można śledzić wystawę prof. Elżbiety Baneckiej - dodaje. Ponadto w audycji: 

- nowe płyty Narodowego Centrum Kultury: Arvo Part, F. Tristano, R. Berger, Anava 2020 - wersja winylowa; 

- nowe wydawnictwa NCK;

- konkurs dla słuchaczy. 

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Materiały: Justyna Majchrzak, Agata Woźniak, Witold Banach 

Data emisji: 27.12.2020

Godzina emisji: 17.08

ans 

Czytaj także

"Wzmocni potencjały kulturowe twórców". Dyrektor NCK o programie stypendialnym "Młoda Polska"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 15:27
- Mamy tak wiele wszechstronnych i utalentowanych osób, że tak prestiżowy program jak "Młoda Polska" jest furtką do osiągnięcia sukcesu ogólnopolskiego i międzynarodowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura studencka. Czy jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 23:59
Ponad 100 stron liczy raport wynikający z badań na temat diagnozy kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce. Raport przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury miał być odpowiedzią na nurtujące pytania dotyczące pojęcia "kultury studenckiej" oraz wyzwań przed nią stojących. 
rozwiń zwiń