Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:15
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (22 stycznia) na warszawskim Powiślu odsłonięto mural upamiętniający tego najsłynniejszego polskiego poetę czasu wojny, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, podchorążego Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów. 
Odsłonięcie muralu w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Odsłonięcie muralu w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: KZ/FORUM

czytaj więcej
KK Baczyński.jpg
Krzysztof Kamil-Baczyński. Serwis specjalny

Na muralu przy ul. Solec 85 w Warszawie został utrwalony wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r., wykonanej przy okazji sesji maturalnej. Na ścianie budynku umieszczono także fragment wiersza "Spojrzenie", autorstwa Baczyńskiego: "I jeden z nas - to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem - prosty".

Posłuchaj
46:34 2021_01_31 17_08_25_PR1_Spacer_z_kulturą.mp3 Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Wicepremier, minister kultury i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że Krzysztof Kamil Baczyński wpisuje się w kanon naszej tożsamości i kultury. - Żył krótko, intensywnie, był wybitnie utalentowany. Był spadkobiercą Norwida i Wyspiańskiego, a jednocześnie reprezentował polską tożsamość i polskie wybory - podkreślił wicepremier. - To jest bardzo ważne także dla współczesnych pokoleń - dodał. 


Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr hab. Rafał Wiśniewski, powiedział, że mural ma zachęcić do poznawania twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Szukaliśmy takiego rozwiązania, w którym wielka praca w wielkim formacie będzie obecnie w reżimie sanitarnym oglądana przez osoby, które spacerują czy przejeżdżają przez Warszawę - powiedział. - Cytat z wiersza "Spojrzenie" zachęca, by szybko poszukać poezji, twórczości Baczyńskiego, tego wielkiego mistrza - wyjaśnił dyrektor. 


Krzysztof Szczepaniak 1200x660.jpg
Słuchowisko Katarzyny Zyskowskiej "Ty jesteś moje imię"

Ogromna spuścizna literacka 

Jak zaznaczył Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej, Krzysztof Kamil Baczyński pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką. - Krzysztof Kamil Baczyński nie wybierał czasów, w którym przyszło mu żyć, natomiast wybierał, co może w tym czasie zrobić. (...) Nam pozostawił wspaniale tomiki ręcznie przepisywane i ręcznie ilustrowane przez niego dla żony - stwierdził. - Biblioteka Narodowa ma największy zbiór rękopisów i rysunków. On jest dostępny na stronie Polona.pl, gdzie każdy może przeczytać prawie wszystkie wiersze Baczyńskiego, nie tylko w drukowanych wersjach, ale dokładnie tak jak on je zapisał własną ręką - powiedział Tomasz Makowski. 

Krzysztof Kamil Baczyński w bardzo dojrzały sposób, mimo młodego wieku, przedstawił tragizm pokolenia naznaczonego przez wojnę. - Opisuje całą walkę o przetrwanie człowieka w nim samym, w jego pokoleniu, w czasach, które trudno dzisiaj sobie wyobrazić. Zachowanie człowieczeństwa w tym czasie, zachowanie sztuki i potrzeba piękna, mądrości jest widoczne - wyjaśnił dyrektor Biblioteki Narodowej. 

Czytaj też:

Projekt muralu 

Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mural z wizerunkiem poety powstały przy ulicy Solec 85 zaprojektował Bartosz Kossowski. - To, jak miał być ukazany poeta, zależało zupełnie ode mnie i to, który wiersz miał się ukazać, to także był mój wybór - zdradził. - Wybór padł na "Spojrzenie" bo to wiersz, który jest jednym z bardziej znanych. Wybierając te cztery wersy ze "Spojrzenia" zdecydowałem się na takie, które nie są tak dramatyczne w odbiorze jak pozostałe zwrotki. Nie chciałem, żeby ten mural był przygnębiający - dodał. 

Ponadto w audycji:

- jubileusze mistrzów słowa w 2021 roku oraz plany Narodowego Centrum Kultury na 2021 rok,

- nowe publikacje Narodowego Centrum Kultury,

- akcja "Zaśpiewajmy.pl".

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Materiały: Agata Woźniak, Martyna Podolska, Justyna Majchrzak, Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 31.01.2021 r. 

Godzina emisji: 17.08

ans 

Czytaj także

Kultura w czasie pandemii. Podsumowanie działań NCK w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:50
- Szukaliśmy takich rozwiązań, aby instytucje kultury mogły realizować swoje działania, artyści mogli tworzyć, a publiczność żeby mogła korzystać z tego dorobku kulturowego - mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, podsumowując działalność instytucji w 2020 roku. 
rozwiń zwiń