Akcja #LightForBelarus, czyli Światło dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 18:03
W tym roku po raz kolejny odbyła się akcja "Światło dla Białorusi", która organizowana jest 25 marca, w Dniu Wolności będącym niezależnym białoruskim świętem. Polegała ona na oświetlaniu budynków w biało-czerwono-białe, białoruskie barwy. #LightforBelarus. Także nie pierwszy już raz miał miejsce koncert "Gramy dla Białorusi".
Iluminacja Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, 25 marca. Budynek rozświetliła historyczna flaga Białorusi w ramach akcji LightForBelarus PAPMarcin Bielecki
Iluminacja Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, 25 marca. Budynek rozświetliła historyczna flaga Białorusi w ramach akcji #LightForBelarus PAP/Marcin BieleckiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Posłuchaj
46:59 2021_03_28 17_07_36_PR1_Spacer_z_kultura.mp3 Biało-czerwono-biała flaga widoczna była między innymi na Zamku Królewskim w Warszawie (Jedynka/Spacer z kulturą)

"Światło dla Białorusi"

Dzień Wolności Białorusi, święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki, obchodzone jest przez niezależne środowiska 25 marca na pamiątkę proklamowania niepodległego państwa białoruskiego po I wojnie światowej. Podczas pierwszej odsłony akcji #LightForBelarus 12 i 13 września 2020 roku na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

W tym roku również fasady wielu budynków w całej Polsce, instytucji publicznych i kulturalnych a także lokalnych i regionalnych, zostały podświetlone w białoruskich barwach. Biało-czerwono-biała flaga widoczna była między innymi na Zamku Królewskim w Warszawie. - W ten sposób symbolicznie akcentujemy jedność z narodem białoruskim, który wciąż jest zmuszony walczyć o elementarne poszanowanie swobód demokratycznych i praw człowieka - powiedziała Izabela Witkowska - Martynowicz z Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Jak podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, instytucja od dawna angażuje się w sprawy Białorusi. - Przede wszystkim nie jesteśmy bierni na to, co się dzieje. W NCK sprawy białoruskie są tematem naszych różnych rozważań i wsparcia. Mieliśmy koncerty w ramach "Wschodu Kultury" czy różne programy z Ministerstwa Kultury, kiedyś wspieraliśmy również konserwatorów z Białorusi, więc problematyka białoruska od strony kulturowej jest nam bardzo bliska - powiedział. 

Czytaj również: 

Wystawa fotografii w Kordegardzie 

W stołecznej Kordegardzie odbyła się wystawa "Białoruś marsz wolności". Powstała ona z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16 grudnia 2020 roku przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.

Wystawa fotograficzna "Białoruś marsz wolności" dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy białoruskich fotografów i fotografek: Darii Buriakiny, Nadii Bużan, Andrieja Liankiewicza, Lesii Pcholki, Wolhy Szukajły, Julii Szabłowskiej i Aleksandra Wasukowicza. Autorzy zdjęć znaleźli się w trudnej, nieoczywistej roli dziennikarza i obywatela.


"Gramy dla Białorusi 2021"  

Specjalny koncert, który odbył się 25 marca był wyrazem solidarności z Białorusią. Na scenie wystąpiła orkiestra Filharmonii Narodowej oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut, Piotr Cugowski, a także artyści białoruscy, tacy jak indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki. Koncert poprowadzili Zuzanna Falkowska i Adam Sztaba, którzy także przygotowali aranżacje.

Organizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Centrum Kultury i Historii TVP SA oraz Filharmonii Narodowej.

W poniedziałek - 29 marca Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia będą mogli ponownie wysłuchać tego wyjątkowego koncertu.  

 Poza tym w audycji: 

- Nominacje do Fryderyków dla płyty "Anawa 2020" i "Herbert 3.0" oraz Wojciecha Waglewskiego za utwór "Korowód".

- Nieustająca popularność gier planszowych.

- Wystawa plenerowa "Hetman" i zapowiedź wystawy prac Magdaleny Gross i Geli Seksztajn.

- Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury: K. Jaspers "Problem winy".

- Wyniki tegorocznych naborów do programów dotacyjnych: EtnoPolska, Infrastruktura Domów Kultury.  

- www.zaśpiewajmy.pl - internetowy śpiewnik, a w nim pieśni Żołnierzy Wyklętych.

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzili: Joanna Ficińska i Michał Montowski

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Martyna Podolska, Agata Woźniak 

Data emisji: 28.03.2021 

Godzina emisji: 17.10 

IAR/ans 

Czytaj także

Animacja kultury w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:00
Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu gości X Ogólnopolską Giełdę Projektów. W tym roku spotkanie animatorów kultury z całej Polski odbywa się na żywo i online. Ten drugi sposób wybrała większość uczestników. Nic dziwnego, skoro hasło przewodnie brzmi "Animacja w sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:15
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (22 stycznia) na warszawskim Powiślu odsłonięto mural upamiętniający tego najsłynniejszego polskiego poetę czasu wojny, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, podchorążego Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów. 
rozwiń zwiń