Narodowe Czytanie 2021. "Największa akcja promująca czytelnictwo"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:30
Już w sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Jak co roku, Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Mladen Mitrinovic

Prezydencki minister Wojciech Kolarski mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że ponad dwa tysiące zgłoszeń różnych inicjatyw z całej Polski i 24 państw na świecie napłynęło już do Kancelarii Prezydenta. - Bez wątpienia jest to największa akcja promująca czytelnictwo a zarazem klasykę polskiej literatury - zaznacza. 

W Pałacu Prezydenckim/Narodowe Czytanie 2021

Na scenie wystąpi kilkudziesięciu aktorów. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który zdradza, że trzy znakomite aktorki wcielą się w postać tytułowej bohaterki: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, a za muzykę - perkusista Stanisław Skoczyński.


Posłuchaj
47:13 2021_08_29 17_07_43_PR1_Spacer_Z_Kultura.mp3 Już w sobotę 10. edycja Narodowego Czytania (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Ze względu na pandemię koronawirusa konieczna jest rejestracja uczestników wydarzenia na stronie Narodowego Centrum Kultury, bo liczba miejsc jest ograniczona. Uroczystość będzie na żywo transmitowana w internecie: na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK oraz na portalu Polskiego Radia.

Narodowemu Czytaniu towarzyszy wystawa "Dulska na scenie" w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Prezentowane są tam fotosy i pamiątki z około 20 z 210 inscenizacji "Moralności pani Dulskiej", które były na deskach polskich teatrów. 

Ponadto w audycji m.in.:

- "Kartka z Powstania" - pokazy filmu w technologii VR, którego koproducentem jest NCK i wystawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie w Hali Koszyki

- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 

- Podsumowanie tegorocznej edycji "Dziedzińca kultury"

Setna rocznica urodzin Stanisława Lema 

- Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

- podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury upamiętniających setną rocznicę urodzin Stanisława Lema i  dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Norwida

1200x660 narodowe czytanie.jpg

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 29.08.2021 

Godzina emisji: 17.10 

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

"Kata/Kami" - wystawa grafiki prof. Elżbiety Baneckiej w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 20:00
- Traktuję grafikę jak obraz, robię jeden egzemplarz i koniec. Eksperymentuję. Sama tworzę matryce, tworzę własne techniki. To mnie najbardziej fascynuje  - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Elżbieta Banecka. 
rozwiń zwiń