Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid - inicjatywy rocznicowe Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:08
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza, filozofa oraz futurologa Stanisława Lema i dwusetną rocznicę urodzin poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury przygotowało specjalne projekty.
Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid w Narodowym Centrum Kultury
Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid w Narodowym Centrum KulturyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
46:22 2021_09_26 17_07_51_PR1_Spacer_Z_Kultura.mp3 Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid - inicjatywy rocznicowe Narodowego Centrum Kultury (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Setna rocznica urodzin Stanisława Lema


. 

Dla uczczenia rocznicy urodzin Stanisława Lema przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury można oglądać do końca września wystawę plenerową inspirowaną i poświęconą dziełom pisarza. Ekspozycja przedstawia prace młodych współczesnych artystów plastyków, stanowiące interpretacje 10 wybranych powieści Lema oraz kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci. Grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema.

"Stanisław Lem - Fantastyka Naukowa i Fikcje Nauki". Pytania i prognozy stawiane przez Lema dotyczące kondycji psychicznej, moralnej i biologicznej człowieka wobec rosnącego tempa rozwoju cywilizacji są nadal aktualne. Wszechstronność zainteresowań naukowych pisarza jest niezwykle imponująca, a jego erudycja inspiruje do podążania tropem kulturowych odwołań. Nad wybranymi aspektami bogatej twórczości Lema oraz współczesnymi nawiązaniami do niej pochylają się autorzy szkiców i artykułów w specjalnym wydawnictwie pod redakcją prof. dr hab. Doroty Heck.

Film VR - "Kosmogonik" - ośmiominutowy film realizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) - animowana adaptacja opowiadania Stanisława Lema "Uranowe uszy". W filmie wykorzystano ilustracje Daniela Mroza, którymi zostało opatrzone pierwsze wydanie książki "Bajki robotów" (1964). 

Koncert Leszka Możdżera pt. "Kongres futurologiczny" - bezpłatny streaming wyjątkowego koncertu zorganizowanego w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Podczas wydarzenia muzyk zaprezentował repertuar nawiązujący do twórczości Lema, m.in. utwory ze słynnych płyt "Chopin impresje" i "Piano". Koncertowi towarzyszyły wizualizacje wyświetlane na półsferycznym ekranie, ukazujące gwiazdy, planety, fraktale i inne ciała niebieskie.


Koncert Leszka Możdżera z Planetarium w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Profil: NCK


Stanisław lem serwis specjalny Galaktyka lema wersja poprawna 1200.png

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida


. 

Wystawa w Kordegardzie. Galerii NCK - "Sztukmistrz. Norwid – rysunki" (do 24 października) - wystawa przedstawia 42 prace Norwida, w tym 39 rysunków i akwareli oraz trzy grafiki, powstałe od lat 40. XIX wieku aż do jego śmierci w 1883 roku. Na ekspozycję składają się autoportrety, portrety, sceny religijne, rodzajowe i satyryczne oraz kompozycje symboliczne. Mimo różnego czasu powstania i różnorodnych technik rysunki wydają się stanowić jednorodny zespół ukazujący doskonały warsztat rysunkowy autora, potrafiącego zamknąć dzieła plastyczne w kilku lapidarnych liniach, a jednocześnie świetnego obserwatora.

"NORWID/ZA-PATRZENIA" - konkurs na stworzenie filmu, stanowiącego oprawę wizualną do wybranych utworów poety. Prace konkursowe można zgłaszać do 15 listopada. Celem konkursu jest popularyzowanie poetyckiej twórczości Cypriana Norwida oraz stworzenie unikalnych nagrań audiowizualnych, które będą dostępne w internecie dla szerokiego grona odbiorców. Na potrzeby konkursu wybranych zostało 11 utworów Cypriana Norwida, odwołujących się do ponadczasowych wartości, takich jak prawda, piękno, miłość, ojczyzna czy nadzieja.

norwid.polskieradio.jpgPoza tym w audycji:

- Ogólnopolska Giełda Projektów

Narodowe Centrum Kultury zaprasza animatorów, edukatorów oraz wszystkich przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych zainteresowanych realizacją przedsięwzięć kulturalnych na Ogólnopolską Giełdę Projektów, która odbędzie się w dniach 15-17 września w Krakowie. Tematem przewodnim tegorocznej, 11. edycji jest "Animacja + krajobraz".

Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest popularyzacja dobrych praktyk, realizowanych przez animatorów kultury w całej Polsce. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyć będzie refleksja nad obecnością krajobrazu, rozumianego zarówno jako teren, temat, jak i szerzej jako proces, który zależy od ludzkiej aktywności i jednocześnie na nią wpływa, w działaniach edukacyjnych i animacyjnych. Krajobraz to również praktyki i działania związane z przestrzenią miejską, wiejską i obszarami przyrodniczymi. - debata "Oswajając zmienność" dotycząca kompleksowego badania domów kultury,

- płyta Miuosh "Pieśni współczesne" - ponad 140 wokalistów i instrumentalistów, w tym plejada indywidualności polskiej sceny muzycznej, 11 pieśni łączących współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego,


KRÓL - Wołanie (MIUOSH x ZESPÓŁ ŚLĄSK - Pieśni Współczesne) Profil: FandangoRecordsTV


- III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie (19-27 listopada),

- Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej (20-22 października),

- zagadka SMS.


..

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 26.09.2021 

Godzina emisji: 17.10 

kk

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. "Największa akcja promująca czytelnictwo"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:30
Już w sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Jak co roku, Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.
rozwiń zwiń