X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Plan Pabsta - Warszawa miała stać się niemieckim miastem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 07:00
Niemcy mieli w planach całkowitą zmianę struktury miejskiej stolicy. Warszawa miała zamienić się nie do poznania, a założenia urbanistyczne "Nowego niemieckiego miasta Warszawa" - miały zostać zrealizowane według "Planu Pabsta".
Audio
  • Plan Pabsta. Audycja z cyklu "Z Archiwum IPN". Autor Witold Banach. (PR, 8.10.2019)
Negatyw projektu Huberta Grossa i Ottona Nurnbergera z 6 lutego 1940, określany nazwą plan Pabsta.
Negatyw projektu Huberta Grossa i Ottona Nurnbergera z 6 lutego 1940, określany nazwą "plan Pabsta".Foto: Wikipedia/domena publiczna

To właśnie "Plan Pabsta" jest tematem kolejnego odcinka "Z Archiwum IPN", który przedstawia szczególnie ciekawe archiwalia znajdujące się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej związane z II wojną światową. 

Plan Pabsta został przejęty w lutym 1945 roku, po ucieczce Niemców z Krakowa, w gabinecie Generalnego Gubernatora Hansa Franka, który miał realizować projekt przygotowany przez Huberta Grossa i Otto Nurnbergera. Plan trafił do Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, a następnie do Instytutu Pamięci Narodowej. Plan Pabsta składa się w sumie z 15 tablic.

Zobacz zdjęcia planu Pabsta zachowane w Instytucie Pamięci Narodowej.

Straszy archiwista Archiwum IPN Mariusz Tkaczyk wyjaśnia, że każda ze stronic jest opisana i przedstawia poszczególne założenia władz okupacyjnych w stosunku do Warszawy. 6 lutego 1940 roku Plan został przedstawiony Generalnemu Gubernatorowi Hansowi Frankowi przez Friedricha Pabsta, który był głównym koordynatorem. Zakładał on ograniczenie Warszawy do 7 kilometrów kwadratowych powierzchni, z czego 6 km po lewej stronie Wisły. Nowe miasto miało zamieszkiwać około 130 Niemców: dygnitarzy, oficerów SS oraz młodzieży Hitlerjugend. Według Planu na prawym brzegu Wisły, miało mieszkać około 30 tysięcy Polaków, którzy mieli obsługiwać Niemców.

Pierwsze tablice Planu związane są z mapami miasta od XVII wieku, aż po wybuch II wojny. Mariusz Tkaczyk wyjaśnia, że tablica 11. ukazuje jednoznacznie bezwzględne zamiary Niemców wobec Warszawy. Ta plansza pokazuje zniszczenia Warszawy przez pociski i bomby lotnicze oraz pożary, które wybuchły w 1939 roku, kiedy trwały walki o Warszawę. Szacunkowo jest pokazane na tym planie 10 procent zniszczeń w Warszawie, co było realizacją planów związanych z przebudową i niszczeniem zabytków, a także zabudowy, żeby zmniejszyć to miasto do wspomnianych 7 kilometrów kwadratowych.

W zbiorze są też zdjęcia dwóch makiet: jedna przedstawia Stare Miasto, druga przedstawia już nową wizję miasta, po wszystkich przebudowach. 13. tablica pokazuje miejsca, które sukcesywnie miały być ograbiane i wyburzone, kolory pokazują miejsca, które w pierwszej kolejności mają być wyburzone, miejsca, które już w jakimś stopniu zostały zburzone i ograbione oraz miejsca, które są planowane do wyburzenia w przyszłości.

Ostatnie dwie plansze są wizualizacją przebudowanej Warszawy widzianej z praskiego brzegu.

Historyk IPN doktor Paweł Rokicki wyjaśnia, że plany zniszczenia stolicy miały znacznie głębsze znaczenie niż tylko przebudowa urbanistyczna. "Plan przekształcenia Warszawy ściśle wpisywał się w niemieckie plany dotyczące zagospodarowania w ogóle Europy Środkowo - Wschodniej, a mianowicie depopulacji ludności zamieszkałej na tym terenie. Pomysł na zredukowanie ludności stolicy Polski o 90 procent, do stu tysięcznego miasta, wpisywał się w ogólny plan wyniszczenia części miejscowej ludności albo poprzez wysiedlenie albo poprzez eksterminację, a oprócz tego wpisywał się w plan wyczyszczenia etnicznego.

Warszawa, według pomysłów niemieckich, miała być miastem czysto niemieckim, jedynie na prawym brzegu Wisły - praskim - miała być osada tubylców, Słowian przeznaczonych do pracy jako niewolnicy. Wiązało się to na przykład z eksterminacją kilkuset tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy i to w czasie wojny zostało zrealizowane. Niemcy wybrali Stare Miasto jako centrum tego "Nowego Niemieckiego Miasta Warszawa", uznając, że część zabytkowej architektury będzie pasowała do ich germańskiej wizji powojennej wielkiej Rzeszy".

Niemcy tylko częściowo zdołali zrealizować swoje plany, wyburzając znaczną część Starego Miasta, czy doszczętnie niszcząc tereny gdzie znajdowało się getto. Jednak na zawsze pozostawili swoje koncepcje, które jednoznacznie pokazują do dziś, jaką wizję powojennych Niemiec mieli przywódcy III Rzeszy i co chcieli zrobić na podbitych ziemiach między innymi w Polsce.

Witold Banach

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edukacja pod okupacją niemiecką. Z Archiwum IPN

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 06:00
- Album ze zdjęciami Jerzego Stolarskiego trafił do archiwum IPN w 2017 roku przekazała go sąsiadka Ewy Stolarskiej, opiekunka żony Jerzego Stolarskiego. W albumie znajdują się unikatowe zdjęcia dokumentujące działalność wyjątkowej szkoły w okupowanej przez Niemców w Polsce - mówi archiwista Szymon Czwarno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka zbrodnia na Zamku Lubelskim

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 07:00
Niemcy w czasie II wojny światowej stworzyli w Zamku w Lublinie jedno z najpotworniejszych wiezień w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straty Warszawy po Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 06:00
Mija 75 lat od zakończenia Powstania Warszawskiego. 2 października 1944 roku żołnierze Armii Krajowej zaprzestali działań ofensywnych, dowództwo wysłało emisariuszy w celu wynegocjowania kapitulacji. Przez 63 dni walk i w kilka tygodni po ich zakończeniu Warszawa została przez Niemców w znacznym stopniu zniszczona.
rozwiń zwiń