X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
Audio
  • Wędrówka po Kresach (Jedynka/ Z muzyką po Kresach)
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Aleks Kend

- Historia Polski i Łotwy jest pisana wspólnie przez prawie 400 lat. Była przerywana zaborami, co jednak nie znaczy, że była rozerwana - mówi prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i reżyser spektaklu Jacek Górski "Wiejski".

W audycji usłyszeliśmy także wspomnienie o zmarłym 11 września Mieczysławie Kułakowskim, jednym z bohaterów filmu Wojciecha Staronia pt. "Bracia". W 1995 roku był - wspólnie z bratem - gospodarzem wyprawy RCKL do Polaków w Kazachstanie.

Przeniesiemy się również w Wysokie Tatry, do Starego Smokowca, gdzie w sobotę 14 września odbędzie się czwarta już impreza folklorystyczna Goral na Gory 2019. Udział w nim biorą również Zaolziacy. W programie artystycznym zaprezentują się górale z trzech państw, sześciu regionów, 25 wsi górskich.

- W ramach naszego koła działa zespół foklorystyczny Zaolzi i dziecięco-młodzieżowy Zaolziaczek, który właśnie tutaj występował. Bardzo ważne jest to, że staramy się przekazywać nasze dziedzictwo kulturowe młodszym pokoleniom. Takie imprezy są doskonałą formą motywacji naszych dzieci do tego, żeby kontynuować naszej tradycje. Na Słowacji pokazujemy, że wspólnie można bardzo wiele zdziałać (...). Jako mniejszość polska staramy się integrować społeczności lokalne - opowiada Leszek Richter z Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Jabłonkowie.

W audycji też o sobotnich II Targach Edukacyjnych Szkół Miasta Wilna pod egidą Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". Celem przedsięwzięcia była szeroko pojęta promocja polskiej szkoły na Litwie oraz korzyści wynikających z kształcenia dziecka w języku ojczystym, prezentacja bogatej oferty edukacyjnej i osiągnięć wszystkich typów szkół. Na dużej scenie zaprezentowali się soliści, szkolne zespoły pieśni i tańca oraz teatry szkolne.

- Targi szkół polskich organizowane są w jednym celu. Żeby pokazać, że takie szkoły są - Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Kto reprezentuje Polaków w Starym Smokowcu? Co łączy górali ze Słowacji, Polskich i Czech? Jaką jakość nauczycania oferują polskie szkoły w Wilnie? Gdzie zabrzmią Koncerty Niepodległości? W jaki sposób krzyżowały się losy Polski i Łotwy?

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska, Piotr Kędziorek

Goście: Leszek Richter (Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Jabłonkowie), Józef Kwiatkowski (prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna"), Edyta Tamošiūnaitė (wicemer Wilna), Adam Błaszkiewicz (dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 18.09

at/DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Dziedzictwa Kresów i muzyka polsko-litewska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 17:53
Dawne Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w świadomości Polaków. Dla wielu z nas tereny te wiążą się przede wszystkim z nostalgicznymi wspomnieniami, choć Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie, Białorusi czy Ukrainie współtworzą także współczesną kulturę tych krajów. O niej rozmawiać rozmawialiśmy w nowej audycji. 
rozwiń zwiń