Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
Audio
  • Wędrówka po Kresach (Jedynka/ Z muzyką po Kresach)
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Aleks Kend

- Historia Polski i Łotwy jest pisana wspólnie przez prawie 400 lat. Była przerywana zaborami, co jednak nie znaczy, że była rozerwana - mówi prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i reżyser spektaklu Jacek Górski "Wiejski".

W audycji usłyszeliśmy także wspomnienie o zmarłym 11 września Mieczysławie Kułakowskim, jednym z bohaterów filmu Wojciecha Staronia pt. "Bracia". W 1995 roku był - wspólnie z bratem - gospodarzem wyprawy RCKL do Polaków w Kazachstanie.

Przeniesiemy się również w Wysokie Tatry, do Starego Smokowca, gdzie w sobotę 14 września odbędzie się czwarta już impreza folklorystyczna Goral na Gory 2019. Udział w nim biorą również Zaolziacy. W programie artystycznym zaprezentują się górale z trzech państw, sześciu regionów, 25 wsi górskich.

- W ramach naszego koła działa zespół foklorystyczny Zaolzi i dziecięco-młodzieżowy Zaolziaczek, który właśnie tutaj występował. Bardzo ważne jest to, że staramy się przekazywać nasze dziedzictwo kulturowe młodszym pokoleniom. Takie imprezy są doskonałą formą motywacji naszych dzieci do tego, żeby kontynuować naszej tradycje. Na Słowacji pokazujemy, że wspólnie można bardzo wiele zdziałać (...). Jako mniejszość polska staramy się integrować społeczności lokalne - opowiada Leszek Richter z Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Jabłonkowie.

W audycji też o sobotnich II Targach Edukacyjnych Szkół Miasta Wilna pod egidą Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". Celem przedsięwzięcia była szeroko pojęta promocja polskiej szkoły na Litwie oraz korzyści wynikających z kształcenia dziecka w języku ojczystym, prezentacja bogatej oferty edukacyjnej i osiągnięć wszystkich typów szkół. Na dużej scenie zaprezentowali się soliści, szkolne zespoły pieśni i tańca oraz teatry szkolne.

- Targi szkół polskich organizowane są w jednym celu. Żeby pokazać, że takie szkoły są - Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Kto reprezentuje Polaków w Starym Smokowcu? Co łączy górali ze Słowacji, Polskich i Czech? Jaką jakość nauczycania oferują polskie szkoły w Wilnie? Gdzie zabrzmią Koncerty Niepodległości? W jaki sposób krzyżowały się losy Polski i Łotwy?

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska, Piotr Kędziorek

Goście: Leszek Richter (Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Jabłonkowie), Józef Kwiatkowski (prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna"), Edyta Tamošiūnaitė (wicemer Wilna), Adam Błaszkiewicz (dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 18.09

at/DS

Czytaj także

Festiwal Dziedzictwa Kresów i muzyka polsko-litewska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 17:53
Dawne Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w świadomości Polaków. Dla wielu z nas tereny te wiążą się przede wszystkim z nostalgicznymi wspomnieniami, choć Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie, Białorusi czy Ukrainie współtworzą także współczesną kulturę tych krajów. O niej rozmawiać rozmawialiśmy w nowej audycji. 
rozwiń zwiń