X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
Audio
  • Wojciech Jankowskim z „Kuriera Galicyjskiego” opowiadał o XII Polsko-Ukraińskich Spotkaniach w Jaremczu oraz o wyjeździe edukacyjnym na Kresy laureatów projektu kresowego IPN (Jedynka/Z muzyką po kresach)
Powitanie repatriantów z Kazachstanu, Skórkowice 2017.
Powitanie repatriantów z Kazachstanu, Skórkowice 2017.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Cykl wspomnień rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentów archiwalnych nagrań z wypraw badawczych, które dziennikarze RCKL-u przeprowadzili w 1995 roku w Kazachstanie i na Żytomierszczyźnie. Odwiedzali tam przesiedlonych w latach 30. Polaków (i ich potomków), ofiary przesiedleń z czasów stalinowskich i drugiej wojny światowej.

- To było w 1936 roku. Przyszli w nocy, zapukali w okna. Ojciec wyszedł, przed domem stał jeden aktywista sowiecki i jeden z NKWD z karabinem. Powiedzieli, że nasza rodzina jest przeznaczona do przesiedlenia. Nie powiedzieli dokąd. Pamiętam tę noc, w domach sąsiednich pozapalane były światła, a potem słychać było tylko płacz kobiet - wspominał Albert Lewkowski, wywieziony w latach 30. z terenów Ukrainy do Kazachstanu.

W audycji posłuchaliśmy także o XII Polsko-Ukraińskich Spotkaniach w Jaremczu, o których mówił Wojciech Jankowski z „Kuriera Galicyjskiego” - współorganizator wydarzenia, oraz o wyjeździe edukacyjnym na Kresy dla młodzieży szkolnej - laureatów projektu kresowego IPN, w trakcie którego dzieci odwiedziły północno-wschodnie Kresy: Brześć, Baranowicze, Nieśwież, Pińsk, Mir, Nowogródek, Koniuchy – miejsce mordu ludności polskiej dokonanego przez partyzantkę sowiecką, Soleczniki i Ejszyszki – polskie miejscowości na Litwie oraz Wilno. 

- Gdy byliśmy w Wilnie, uczyliśmy się tańczyć tańców litewskich, to było naprawdę świetne, mimo, że początki nauki tańca były trudne, bo nie za bardzo nam to wychodziło - mówiła uczestniczka wyjazdu, Zofia Strąk. - Wilno skradło moje serce!

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach.

kresy@polskieradio.pl.

SMS-y: 71 151 (koszt 1 zł + VAT)

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzą: Aleksandra TykarskaPiotr Kędziorek 

Gość: Wojciech Jankowski („Kurier Galicyjski”), Albert Lewkowski (wywieziony w latach 30. z terenów Ukrainy do Kazachstanu)

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 18.10

at/gs


Zobacz więcej na temat: kultura ludowa folklor Kresy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak