Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
Audio
  • Wojciech Jankowskim z „Kuriera Galicyjskiego” opowiadał o XII Polsko-Ukraińskich Spotkaniach w Jaremczu oraz o wyjeździe edukacyjnym na Kresy laureatów projektu kresowego IPN (Jedynka/Z muzyką po kresach)
Powitanie repatriantów z Kazachstanu, Skórkowice 2017.
Powitanie repatriantów z Kazachstanu, Skórkowice 2017.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Cykl wspomnień rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentów archiwalnych nagrań z wypraw badawczych, które dziennikarze RCKL-u przeprowadzili w 1995 roku w Kazachstanie i na Żytomierszczyźnie. Odwiedzali tam przesiedlonych w latach 30. Polaków (i ich potomków), ofiary przesiedleń z czasów stalinowskich i drugiej wojny światowej.

- To było w 1936 roku. Przyszli w nocy, zapukali w okna. Ojciec wyszedł, przed domem stał jeden aktywista sowiecki i jeden z NKWD z karabinem. Powiedzieli, że nasza rodzina jest przeznaczona do przesiedlenia. Nie powiedzieli dokąd. Pamiętam tę noc, w domach sąsiednich pozapalane były światła, a potem słychać było tylko płacz kobiet - wspominał Albert Lewkowski, wywieziony w latach 30. z terenów Ukrainy do Kazachstanu.

W audycji posłuchaliśmy także o XII Polsko-Ukraińskich Spotkaniach w Jaremczu, o których mówił Wojciech Jankowski z „Kuriera Galicyjskiego” - współorganizator wydarzenia, oraz o wyjeździe edukacyjnym na Kresy dla młodzieży szkolnej - laureatów projektu kresowego IPN, w trakcie którego dzieci odwiedziły północno-wschodnie Kresy: Brześć, Baranowicze, Nieśwież, Pińsk, Mir, Nowogródek, Koniuchy – miejsce mordu ludności polskiej dokonanego przez partyzantkę sowiecką, Soleczniki i Ejszyszki – polskie miejscowości na Litwie oraz Wilno. 

- Gdy byliśmy w Wilnie, uczyliśmy się tańczyć tańców litewskich, to było naprawdę świetne, mimo, że początki nauki tańca były trudne, bo nie za bardzo nam to wychodziło - mówiła uczestniczka wyjazdu, Zofia Strąk. - Wilno skradło moje serce!

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach.

kresy@polskieradio.pl.

SMS-y: 71 151 (koszt 1 zł + VAT)

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzą: Aleksandra TykarskaPiotr Kędziorek 

Gość: Wojciech Jankowski („Kurier Galicyjski”), Albert Lewkowski (wywieziony w latach 30. z terenów Ukrainy do Kazachstanu)

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 18.10

at/gs


Zobacz więcej na temat: kultura ludowa folklor Kresy