X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:00
Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
Audio
  • Jak się żyje na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Rumuński klasztor w Suczawicy.
Rumuński klasztor w Suczawicy.Foto: Shutterstock.com/Andrew Mayovskyy

O tym porozmawialiśmy z gościem audycji - prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN, specjalistką od języka i kultury polskich górali z Bukowiny, czyli Górali Czadeckich. Do tego posłuchaliśmy nagrań z Bukowiny dokonanych podczas wyprawy dziennikarzy RCKL w 1996 roku.

 - Książka „Świadectwo zanikającego dziedzictwa” dotyczy wszystkich gwar polskich istniejących na Bukowinie, m.in. Górali Czadeckich, posługujących się gwarą górali bukowińskich. Na małym terytorium, gdzie zamieszkuje 5 tysięcy osób polskiego pochodzenia są trzy rodzaje gwar polskich. Polacy w Czerniowcach w Kocmaniu mówią polszczyzną południowo-wschodnich Kresów. Jest również miejscowość Bulaj niedaleko Suczawy – tam Polacy używają gwary wsi Bulaj z cechami małopolskimi - opowiadała prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN.


Okładka książki "Świadectwo zanikającego dziedzictwa" Okładka książki "Świadectwo zanikającego dziedzictwa"

W audycji także pojawiła się relacja z wystawy „Miasta Litwy, Białorusi, Polski i Ukrainy w XIX wieku na zdjęciach Józefa Czechowicza”, którą można oglądać w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie.

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach.

kresy@polskieradio.pl.

SMS: 71151 (koszt SMS-a to 1 zł plus VAT)

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska, Piotr Kędziorek

Gość: prof. Helena Krasowska (Instytut Slawistyki PAN)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 18.10

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń