X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
Audio
  • Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we Lwowie.
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we Lwowie.Foto: Shutterstock/Pavlo Lys

Sport zajmuje ważne miejsce w życiu polskiej społeczności na Kresach, stamtąd wywodzi się wiele ważnych historycznych klubów sportowych. Jednym z nich jest Pogoń Lwów: założona została 115 lat temu, jednocześnie w tym roku obchodzi 10-lecie reaktywacji klubu, przed wojną czterokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. Wiele współczesnych klubów przyznaje się do kontynuowania tradycji Pogoni. W okolicznościowych wydarzeniach, w trakcie których m.in. wręczono pamiątkowe odznaczenia, wzięli udział kibice, polscy działacze i władze konsularne. Wydarzenie śledził Wojciech Jankowski.

W audycji wysłuchaliśmy także korespondencji Kamila Zalewskiego z Wilna, gdzie zaprezentowano słuchowisko Łukasza Staniszewskiego "Siłacze". Powstało ono przy udziale aktorów z Polskiego Teatru w Wilnie. Sztuka ta zajęła trzecie miejsce w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Podczas prezentacji w Domu Kultury Polskiej przypomniano jakie znaczenie w historii słuchowisk Polskiego Radia pełniło Wilno. Pierwszym napisanym specjalnie dla Polskiego Radia słuchowiskiem, był nadany w 1928 roku "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza.

Zapraszaliśmy także do odwiedzenia wystawy "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy" w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Składa się ona z kilkunastu plansz ze zdjęciami wnętrza katedry po pracach konserwatorskich prowadzonych od 2001 roku. Szczególne miejsce w niej zajmuje przedstawienie malowideł ściennych Jana Henryka Rosena. Oprócz tego, warszawska wystawa została wzbogacona o elementy multimedialne – animacje, podcasty, z których możemy dowiedzieć o historii Katedry Ormiańskiej i Lwowa dawnych czasów. Wystawę odwiedziła Mariana Kril.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek

Goście: Marek Horbań (prezes Pogoni Lwów), Jan Buchwald (reżyser), Teresa Samsonow, Jarosław Szejbak (aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie), Michał Wiśniewski (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie)

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 18.10

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:00
Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wileńscy aktorzy w słuchowisku Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:12
Aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie po raz pierwszy wzięli udział w nagraniu radiowego słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia - to dramat "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego, laureat III nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS "Znajdź historię/e".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielce - centrum polskiego życia w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:00
Łarisa Zawadzka, dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii, pochodzi z polsko-ukraińsko-mołdawskiej rodziny. W audycji opowiadała o życiu i działalności Polaków w tym mieście.
rozwiń zwiń