Wileńscy aktorzy w słuchowisku Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:12
Aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie po raz pierwszy wzięli udział w nagraniu radiowego słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia - to dramat "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego, laureat III nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS "Znajdź historię/e".
Audio
  • Premiera słuchowiska Teatru Polskiego Radia "Siłacze" z udziałem aktorów Polskiego Teatru w Wilnie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Realizatorzy Siłaczy - zespól Polskiego Teatru w Wilnie
Realizatorzy Siłaczy - zespól Polskiego Teatru w WilnieFoto: K. Sielicki

"Siłacze" to oparta na rzeczywistych faktach niezwykła historia dziejąca się podczas wojny na terenie dzisiejszej Białorusi. Ocalałe z masowej kaźni żydowskie dziecko ukrywane jest przez miejscowego pastora. Po wojnie władze sowieckie chcą odebrać chłopca i umieścić go w domu dziecka. Opowieść pokazuje nie tylko przykład heroizmu jednostki wobec okrutnej rzeczywistości, lecz także skłania do refleksji nad podstawowymi pojęciami: dobra, zła, otwartości wobec innych, konieczności podejmowania osobistego ryzyka w słusznej sprawie.

- To było dla na wyjątkowe wydarzenie - mówił jeden z aktorów Polskiego Teatru w Wilnie, Jarosław Szejbak - ponieważ wileńscy aktorzy po raz pierwszy brali udział w nagraniu słuchowiska. 

Ale wkład wileńskich artystów w radiową sztukę ma dużo dłuższą historię, a jak podkreślał reżyser "Siłaczy" Jan Buchwald, to właśnie w tym mieście powstało pierwsze słuchowisko napisane wyłącznie dla teatru radiowego, "Pogrzeb Kiejstuta". Jego autorem był Witold Hulewicz - legenda przedwojennego Wilna. 

- Pomyślałem sobie, żeby zaprosić do pracy nad tą sztuką aktorów z Wilna, aby uwiarygodnić tę historię i jej postacie poprzez sposób mówienia "ł", aby wszystko to było bardziej autentyczne - przyznał Jan Buchwald, mówiąc o specyficznej, niezwykle rzadkiej już, a typowej dla Polaków żyjących na Litwie twardej wymowie tylnojęzykowej głoski "ł".

6 października o godzinie 21:00 słuchowisko "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego w adaptacji i reżyserii Jana Buchwalda miało swoją premierę na antenie radiowej Jedynki. 

Tekst powstał na podstawie reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka „Kto uratuje mojego Henryka?”

Łukasz Staniszewski, "Siłacze"

Adaptacja: Jan Buchwald

Reżyseria: Jan Buchwald

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Sławomir Pacek, Ilja Zmiejew

oraz aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie:

Jarosław Szejbak, Renata Szymanel, Teresa Samsonow, Jerzy Szymanel, Dariusz Piotrowicz, Jakub Gołubowski.

***

***

Przygotował: Kamil Zalewski

Goście: Jan Buchwald (reżyser), Teresa Samsonow, Jarosław Szejbak (aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie)

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 18.25

Materiał wyemitowano w audycji "Z muzyką po Kresach".

at

Czytaj także

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:00
Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń