Bielce - centrum polskiego życia w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:00
Łarisa Zawadzka, dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii, pochodzi z polsko-ukraińsko-mołdawskiej rodziny. W audycji opowiadała o życiu i działalności Polaków w tym mieście.
Audio
  • Łarisa Zawadzka, dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii opowiadała o życiu i działalności Polaków w tym mieście (Jedynka/Z muzyka po Kresach)
Mołdawia
MołdawiaFoto: Aleksandra Tykarska

- Wspólnota polska mieszka na terenach Mołdawii ponad 200 lat - opowiadała Łarisa Zawadzka. - Polska szlachta przed pierwszą wojną światową dowiedziała się, że na terenach Mołdawii znajduje się dużo ziemi, na której da się żyć. Dziesięć polskich rodzin szlacheckich przyjechało na tereny Mołdawii i założyło wioskę, z której pochodzą moi rodzice, Pietropawłówkę. Dziadek i babcia, przybywając do Mołdawii. mieli około dwóch lat. Osiedlili się tam z rodzicami, potem dorośli i prowadzili swoje gospodarstwo. Dzięki temu powstała prawdziwa polska wioska w południowej Mołdawii koło miejscowości Bielce.

Obok Bielc leżą inne polskie wsie, np. Styrcza i Raszków. Praktycznie w każdej wiosce można spotkać Polaka. Do czasów obecnych dużo się zmieniło w Mołdawii. Podczas komuny narodowość i pochodzenie polskie trzeba było ukrywać, nie można było mówić, że jest się Polakiem. Były to czasy, w których nie zadawano pytania, kim jesteś. 

- Język polski słyszałam od dzieciństwa i zawsze wiedziałam, że jestem również pochodzenia polskiego, ale nie potrafię dobrze mówić po polsku, bo w domu mieliśmy mieszankę języków rosyjskiego, mołdawskiego i polskiego – wspominała Łarisa Zawadzka. - Skończyłam mołdawską szkołę w rosyjskiej klasie, bo moi rodzice uważali, że dzieci powinny być wykształcone i posługiwać się językami narodów, z których pochodzą.

Łarisa Zawadzka ma dwie córki, jej mąż pochodził z Ukrainy z okolic Lwowa. Córki jej zawsze podkreślają, że są Mołdawiankami polskiego pochodzenia.

W Bielcach działają m.in. Dom Polski, Centrum Języka i Kultury Polskiej, są wydawane dwa czasopisma "Jutrzenka" i "Polska Fala", działa tam również kilka polskich zespołów.

Zachęcamy do posłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzą:  Mariana Kril i Kuba Borysiak.

Gość: Łarisa Zawadzka (dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 18.10

gs

Czytaj także

Opowieści z dalekiego Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:50
W audycji ich garść przedstawiła Mirella Gliwińska - opowiadaczka związana z Karawaną Opowieści i Grupą 501, także autorka opowieści dla dzieci i dorosłych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja kultury polskiej na Zakarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:10
W audycji powędrowaliśmy na Zakarpacie, gdzie polscy i ukraińscy studenci kulturoznawstwa przeprowadzili badania terenowe, szukając tam elementów polskich. O tym projekcie porozmawialiśmy z koordynatorem drem Tomaszem Kośkiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
rozwiń zwiń