X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
Audio
  • Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą? (Jedynka/Z muzyka po Kresach)
Ukraina, Kamień Podolski.
Ukraina, Kamień Podolski.Foto: Shutterstock

- To są olbrzymie wyzwania i mieliśmy tego pełna świadomość gdy pod koniec 2017 roku wicepremier Piotr Gliński powoływał Instytut "Polonika". Nasze zadarnienia to nie tylko konserwacja zabytków, to nie tylko badania, ale również edukacja i polaryzacja tematu polskiego dziedzictwa narodowego za granicą. Pierwsze badania które przeprowadziliśmy na początku działania Instytutu pokazały, ze ta niewiedza jest naprawdę ogromna – tłumaczyła w audycji Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Z przeprowadzonych przez Instytut "Polonika" badań wynika, że aż 92% Polaków nie wie, czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą, a przecież jest ono elementem tworzącym naszą kulturę, historię i tożsamość. O świadomości konieczności zachowania naszego dziedzictwa kulturowego na dawnych polskich Kresach porozmawialiśmy z dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za granicą Dorotą Janiszewską-Jakubiak.


Dokumentacja księgi nacji polskiej na Uniwersytecie w Padwie Dokumentacja księgi nacji polskiej na Uniwersytecie w Padwie   Fot. Piotr Jamski

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" tworzy zespół specjalistów z różnych dziedzin nauki (historia, historia sztuki, architektura, archiwistyka, konserwacja i restauracja dzieł sztuki). Łączy ich przekonanie o wybitnym znaczeniu dla rozwoju i tożsamości Rzeczypospolitej pozostającego poza krajem dziedzictwa kulturowego, a także jego istotnego wkładu w spuściznę kulturową Europy i świata. Pragnie, aby ta świadomość łączyła Polaków w kraju i za granicą. Poprzez badania, ochronę i popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą chce zachować materialne świadectwa naszych dziejów i przywracać pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków ludziach oraz istotnych faktach historycznych.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzi:  Piotr Kędziorek

Goście: Dorota Janiszewska-Jakubiak  (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika").

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 18.10


 gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak możemy dbać o dziedzictwo Kresów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:40
O kwestii ochrony i promocji polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego - oczywiście w kontekście dawnych Kresów i ich obecnych mieszkańców opowiedział w audycji Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń