Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
Audio
  • Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą? (Jedynka/Z muzyka po Kresach)
Ukraina, Kamień Podolski.
Ukraina, Kamień Podolski.Foto: Shutterstock

- To są olbrzymie wyzwania i mieliśmy tego pełna świadomość gdy pod koniec 2017 roku wicepremier Piotr Gliński powoływał Instytut "Polonika". Nasze zadarnienia to nie tylko konserwacja zabytków, to nie tylko badania, ale również edukacja i polaryzacja tematu polskiego dziedzictwa narodowego za granicą. Pierwsze badania które przeprowadziliśmy na początku działania Instytutu pokazały, ze ta niewiedza jest naprawdę ogromna – tłumaczyła w audycji Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Z przeprowadzonych przez Instytut "Polonika" badań wynika, że aż 92% Polaków nie wie, czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą, a przecież jest ono elementem tworzącym naszą kulturę, historię i tożsamość. O świadomości konieczności zachowania naszego dziedzictwa kulturowego na dawnych polskich Kresach porozmawialiśmy z dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za granicą Dorotą Janiszewską-Jakubiak.


Dokumentacja księgi nacji polskiej na Uniwersytecie w Padwie Dokumentacja księgi nacji polskiej na Uniwersytecie w Padwie   Fot. Piotr Jamski

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" tworzy zespół specjalistów z różnych dziedzin nauki (historia, historia sztuki, architektura, archiwistyka, konserwacja i restauracja dzieł sztuki). Łączy ich przekonanie o wybitnym znaczeniu dla rozwoju i tożsamości Rzeczypospolitej pozostającego poza krajem dziedzictwa kulturowego, a także jego istotnego wkładu w spuściznę kulturową Europy i świata. Pragnie, aby ta świadomość łączyła Polaków w kraju i za granicą. Poprzez badania, ochronę i popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą chce zachować materialne świadectwa naszych dziejów i przywracać pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków ludziach oraz istotnych faktach historycznych.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzi:  Piotr Kędziorek

Goście: Dorota Janiszewska-Jakubiak  (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika").

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 18.10


 gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak możemy dbać o dziedzictwo Kresów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:40
O kwestii ochrony i promocji polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego - oczywiście w kontekście dawnych Kresów i ich obecnych mieszkańców opowiedział w audycji Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń