Polskie nekropolie na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 06:00
Marian Baranowski to Polak ze Lwowa, jest jednym z założycieli Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Podróżuje po Kresach w poszukiwaniu śladów polskiej kultury materialnej polskich pochówków. Pan Marian podzielił się wrażeniami z miejsc, które odwiedził.
Audio
  • Polskie nekropolie na Kresach (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Kaplica Krzyżanowskich na Cmentarzu Łyczakowskim
Kaplica Krzyżanowskich na Cmentarzu ŁyczakowskimFoto: Shutterstock/Konoplytska

W tym roku minęło 80 lat od rozpoczęcia przez Sowietów deportacji Polaków z Kresów Wschodnich do łagrów w głąb Związku Radzieckiego. Miejsca zsyłek w północnych i dalekowschodnich regionach Rosji odwiedził Maciej Jastrzębski.

- Pierwsze wagony z polskimi rodzinami wyruszyły w głąb Rosji w nocy z dziewiątego na dziesiąty lutego 1940 roku. Początkowo znaczna część deportowanych przywożono do Kotłasu, gdzie znajdował się tzw. obóz przejściowy – opowiadała historyk tego miasta, Milucina Klapijuk, w reportażu o wywózkach Polaków na Syberię Macieja Jastrzębskiego.

Do tego Józef Dobkiewicz, Prezes Związku Polaków na Łotwie / Oddział w Krasławiu opowiedział historię obecności Polaków w Krasławiu na Łotwie.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili: Mariana Kril i Kuba Borysiak

Gość: Marian Baranowski (Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej)

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 18.10

 

gs

Na "Z muzyką po Kresach" w sobotę (15.02)  w godz. 18.10-18.40 do Jedynki zaprasza Mariana Kril i Kuba Borysiak.

gs

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja kultury polskiej na Zakarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:10
W audycji powędrowaliśmy na Zakarpacie, gdzie polscy i ukraińscy studenci kulturoznawstwa przeprowadzili badania terenowe, szukając tam elementów polskich. O tym projekcie porozmawialiśmy z koordynatorem drem Tomaszem Kośkiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielce - centrum polskiego życia w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:00
Łarisa Zawadzka, dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii, pochodzi z polsko-ukraińsko-mołdawskiej rodziny. W audycji opowiadała o życiu i działalności Polaków w tym mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski język i tradycje na Grodzieńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 19:00
- Babcia zawsze mi mówiła, że ona rozmawia w prawdziwym polskim języku, a my coś wymyślamy. Przesunięcie granic bardzo wpłynęło na życie moich dziadków - mówiła gość audycji, Hanna Józefowicz, która pochodzi z polskiej rodziny z Wołkowyska na Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Polaków na Łotwie i w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:55
Na terenie całej Europy Wschodniej wiele było miejsc, w których żyły całe pokolenia Polaków. To nie tylko okolice Wilna, Wołyń czy Lwów, lecz także rzadziej wspominane Łotwa czy Mołdawia.
rozwiń zwiń