X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie nekropolie na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 06:00
Marian Baranowski to Polak ze Lwowa, jest jednym z założycieli Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Podróżuje po Kresach w poszukiwaniu śladów polskiej kultury materialnej polskich pochówków. Pan Marian podzielił się wrażeniami z miejsc, które odwiedził.
Audio
  • Polskie nekropolie na Kresach (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Kaplica Krzyżanowskich na Cmentarzu Łyczakowskim
Kaplica Krzyżanowskich na Cmentarzu ŁyczakowskimFoto: Shutterstock/Konoplytska

W tym roku minęło 80 lat od rozpoczęcia przez Sowietów deportacji Polaków z Kresów Wschodnich do łagrów w głąb Związku Radzieckiego. Miejsca zsyłek w północnych i dalekowschodnich regionach Rosji odwiedził Maciej Jastrzębski.

- Pierwsze wagony z polskimi rodzinami wyruszyły w głąb Rosji w nocy z dziewiątego na dziesiąty lutego 1940 roku. Początkowo znaczna część deportowanych przywożono do Kotłasu, gdzie znajdował się tzw. obóz przejściowy – opowiadała historyk tego miasta, Milucina Klapijuk, w reportażu o wywózkach Polaków na Syberię Macieja Jastrzębskiego.

Do tego Józef Dobkiewicz, Prezes Związku Polaków na Łotwie / Oddział w Krasławiu opowiedział historię obecności Polaków w Krasławiu na Łotwie.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili: Mariana Kril i Kuba Borysiak

Gość: Marian Baranowski (Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej)

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 18.10

 

gs

Na "Z muzyką po Kresach" w sobotę (15.02)  w godz. 18.10-18.40 do Jedynki zaprasza Mariana Kril i Kuba Borysiak.

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja kultury polskiej na Zakarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:10
W audycji powędrowaliśmy na Zakarpacie, gdzie polscy i ukraińscy studenci kulturoznawstwa przeprowadzili badania terenowe, szukając tam elementów polskich. O tym projekcie porozmawialiśmy z koordynatorem drem Tomaszem Kośkiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielce - centrum polskiego życia w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:00
Łarisa Zawadzka, dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii, pochodzi z polsko-ukraińsko-mołdawskiej rodziny. W audycji opowiadała o życiu i działalności Polaków w tym mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski język i tradycje na Grodzieńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 19:00
- Babcia zawsze mi mówiła, że ona rozmawia w prawdziwym polskim języku, a my coś wymyślamy. Przesunięcie granic bardzo wpłynęło na życie moich dziadków - mówiła gość audycji, Hanna Józefowicz, która pochodzi z polskiej rodziny z Wołkowyska na Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Polaków na Łotwie i w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:55
Na terenie całej Europy Wschodniej wiele było miejsc, w których żyły całe pokolenia Polaków. To nie tylko okolice Wilna, Wołyń czy Lwów, lecz także rzadziej wspominane Łotwa czy Mołdawia.
rozwiń zwiń