Wielkanocne tradycje na Białorusi i Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 05:49
Chrześcijanie obrządku wschodniego w niedzielę, 19 kwietnia obchodzą Wielkanoc. Przyjrzeliśmy się tradycjom wielkanocnym na Białorusi i Ukrainie. Jak wyglądają święta wielkanocne w tradycji wschodniej w wielokulturowych miasteczkach Drohobycz i Truskawiec na Ukrainie oraz w Grodnie na Białorusi?
Audio
  • Wielkanocne tradycje na Białorusi i Ukrainie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Wielkanocna babka
Wielkanocna babkaFoto: Shutterstock

W audycji dowiedzieliśmy się jak Wielkanoc obchodzą mieszkańcy wymienionych wyżej miejscowości - Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Żydzi? Opowiedzieli o tym pisarz i reżyser teatralny Andrij Jurkewycz z Drohobycza i dziennikarz, aktywny działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut z Grodna.

W Stryju w obwodzie lwowskim w czasie niedzieli palmowej według obrządku wschodniego prowadzono akcję Pola Nadziei. Pod świątyniami wolontariusze zbierali pieniądze na leczenie i pomoc osobom chorującym na raka. W akcji wzięli polscy i ukraińscy wolontariusze, którzy w zamian za okazane serce wręczali mieszkańcom Stryja żonkile – o tym  posłuchaliśmy w felietonie Wojciecha Jankowskiego.

W audycji ponadto pojawiło się kilka pieśni wiosennych, które są związane z obrzędowością wielkanocną.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili: Mariana Kril 

Data emisji: 19.04.2020

Godzina emisji: 18.10

 

gs


Czytaj także

Ikonopisanie - tradycja i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 15:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się do Czeremchy - wsi na Podlasiu. Odbył się tam koncert Dżereła (pol. źródła), który był okazją do spotkania z ukraińską kulturą tradycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współcześni dziadowie - białoruscy lirnicy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 08:00
Kwitnąca lirnicza tradycja Białorusi - o niej w "Kiermaszu pod kogutkiem" opowiadał białoruski lirnik, budowniczy instrumentów muzycznych, multiinstrumentalista i nauczyciel Aleksander Łoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Chrzanowska. Kresowy symbol odwagi

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 07:00
Kampania wojenna Jana III z 1675 roku to jeden z kanonów sztuki wojennej. Legendarny wymiar nadał mu epizod obrony Trembowli, ze względu na opór, jaki garstka Polaków stawiła potężnej armii tureckiej, oraz na dowódcę twierdzy i jego żonę.
rozwiń zwiń