Ojciec Święty z wizytą u Ukraińców. Wspomnienie pielgrzymki z 2001 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 14:44
Była to pierwsza pielgrzymka Papieża Polaka do kraju, w którym większość obywateli deklarowała przynależność do Prawosławnego Kościoła Moskiewskiego patriarchatu, do tego w bardzo trudnym dla Ukrainy czasie. Ta wizyta miała ogromne znaczenie, nie tylko dla wielu Ukraińców.
Audio
Wizerunek Jana Pawła II podczas Euromajdanu, protestów w Kijowie w 2013 roku.
Wizerunek Jana Pawła II podczas Euromajdanu, protestów w Kijowie w 2013 roku.Foto: Shutterstock/Zysko Sergii

O wydarzeniach z udziałem Jana Pawła II we Lwowie w 2001 roku opowiadała Krystyna Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania, która wraz z innymi przedstawicielami organizacji kresowych z Polski brała udział w tym spotkaniu.

W audycji sprawdziliśmy też, jak w dobie nauczania przez internet radzą sobie uczniowie i nauczyciele na Ukrainie, w tych nowych warunkach, oraz zaprezentowaliśmy kolejny odcinek inicjatywy #folkwdomu, w którym prezentujemy tworzone w warunkach społecznej izolacji nagrania muzyków folkowych, zaprezentowaliśmy rozmowę z mieszkającymi we Lwowie artystkami: Natalią Rybką-Parkhomenko, ​aktorką teatralną i wokalistką zespołu Kurbasy, oraz Danutą Naugolnyk​, wokalistką zespołu Torban i fotografką dokumentującą związane z muzyką tradycyjną wydarzenia zarówno na Ukrainie, jak i Polsce.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach  

Prowadziła: Mariana Kril

Goście: Krystyna Liminowicz (Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania), Natalia Rybka-Parkhomenko (aktorką teatralną i wokalistką zespołu Kurbasy),  Danuta Naugolnyk (wokalistka zespołu Torban)

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 18.10

at

Zobacz więcej na temat: folklor Kresy Mariana Kril

Czytaj także

Euro i Kresy. Stare i nowe tradycje piłkarskie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 04:00
30 listopada w Bukareszcie stało się jasne, z kim Polska rozegra mecze w ramach mistrzostw Europy 2020 w piłce nożnej. Z tej okazji zaprosiliśmy państwa na wieczór z relacją na żywo, przeplataną ciekawostkami o historii sportu na Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak możemy dbać o dziedzictwo Kresów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:40
O kwestii ochrony i promocji polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego - oczywiście w kontekście dawnych Kresów i ich obecnych mieszkańców opowiedział w audycji Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń