Pamiątka wolności. Międzynarodowa pielgrzymka w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 09:03
W ubiegłym tygodniu do Ostrej Bramy dotarła 30. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Wilna. W tym roku była wyjątkowa, gdyż uczestniczyło w niej zaledwie około 20 osób.
Ostra Brama w Wilnie.
Ostra Brama w Wilnie.Foto: Shutterstock/Veja

- Pielgrzymka powstała 30 lat temu z taką myślą, żeby podziękować Panu Bogu za odzyskanie wolności przez narody Europy Środkowo-Wschodniej. To był czas, kiedy Litwa odzyskiwała niepodległość i dopiero pojawiły się możliwości zorganizowania pieszego pielgrzymowania, tak jak to w Polsce ma miejsce na Jasną Górę. I wydaje mi się, że ten pomysł chwycił. Ona jest o tyle specyficzna i inna od tych wszystkich, które są w Polsce, że jednak tutaj zjeżdżają się rzeczywiście ludzie z całej Polski, nieraz ze świata. Pielgrzymują z nami Ukraińcy, Litwini, Łotysze, kiedyś pielgrzymowali z nami Serbołużyczanie, Słowacy. I to powoduje, że w jednym miejscu zbierają się ludzie o różnych tradycjach, o różnej wrażliwości religijnej, i to jest niezwykle ubagacające. I do tego oczywiście dochodzą spotkania z naszymi rodakami na Wileńszczyźnie, co jest bardzo wzruszające” - mówi salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz. Z pielgrzymami w Wilnie pod Ostrą Bramą spotkał się korespondent Polskiego Radia na Litwie Kamil Zalewski.

W audycji wspomnimy także Kongres Młodzieży Polonijnej, który odbywa się 1 sierpnia. Spotkanie to będzie przebiegać pod hasłem „Powołani do świętości” i zapoczątkuje cykl spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej – Spotkanie LIVE”, będących stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych. Udział w Kongresie weźmie młodzież z kilkunastu krajów. W Kongresie opowie Agnieszka Wojnarowicz z Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.​

wrócimy do Charkowa i obecności Polaków w tym mieście. Prof. Lubow Żwanko tym razem opowie m.in. o historii polskiej misji dyplomatycznej w tym mieście.

***

Na audycję "Z muzyką po Kresach" w sobotę (1.08) w godz. 18.10-18.40 zaprasza Mariana Kril.


Zobacz więcej na temat: folklor Kresy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak