Z Wilna nad Wilią do Wilna nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 09:38
Na przykład z Uniwersytetu Stefana Batorego wyjechali do Torunia m.in. Władysław Dziewulski, Tadeusz Czeżowski, Jan Prüffer, Henryk Elzenberg, Tymon Niesiołowski, Konrad Górski, Jerzy Remer, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny i wielu innych, którzy w latach 1944-1948 przesiedleni zostali z Litwy do Polski.
Audio
  • Historia ekspatriantów z Wileńszczyzny do Torunia. Rozmowa z Jarosławem Krasnodębskim (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Okładka książki Z Wilna nad Wilią do Wilna nad Wisłą. Ekspatriacja i osiedlenie się mieszkańców Wileńszczyzny w Toruniu (19441948)
Okładka książki "Z Wilna nad Wilią do „Wilna nad Wisłą”. Ekspatriacja i osiedlenie się mieszkańców Wileńszczyzny w Toruniu (1944–1948)"Foto: mat. pras.

Toruń stał się domem dla tysięcy Polaków siłą wysiedlonych z Wileńszczyzny. Począwszy od 1944 roku, z terenu Litewskiej SRR wysiedlono 148 tys. Polaków spośród 375,6 tys. zarejestrowanych do wyjazdu. Z terenów Litwy Kowieńskiej wyjechało ok. 2 tys. Polaków. Większość przesiedleńców z Litwy osiadła w woj. olsztyńskim i gdańskim, mniejsze grupki we wrocławskim. O ich historiach w audycji opowiada autor książki "Z Wilna nad Wilią do "Wilna nad Wisłą" Jarosław Krasnodębski.

W programie sprawdziliśmy też, jak na Białorusi przebiega akcja odwiedzania mogił żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, związane z setną rocznicą wojny polsko-bolszewickiej, a na Ukrainie - objazd miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Jarosław Krasnodębski (pisarz, historyk)

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 18.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak