Karta Polaka, Polacy i polskie dziedzictwo kulturowo-historyczne na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 09:00
"W poszukiwaniu polskości. Karta Polaka, Polacy i polskie dziedzictwo kulturowo-historyczne na Wschodzie" to temat piątkowej konferencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W audycji "Z muzyką po Kresach" zaprosimy Państwa na relację z tego ważnego wydarzenia.
Audio
W poszukiwaniu polskości - materiały konferencyjne.
W poszukiwaniu polskości - materiały konferencyjne.Foto: Aleksandra Tykarska

Wśród gości konferencji byli Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Aleksander  Suchowiecki, prezes Stowarzyszenia Polaków Obwodu Akmolińskiego w Kazachstanie, Grażyna Orłowska-Sondej, inicjatorka Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” i Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektora Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

W poszukiwaniu polskości - materiały konferencyjne. W poszukiwaniu polskości - materiały konferencyjne.

W audycji słuchaliśmy także o przygotowaniach do wyborów parlamentarnych na Litwie w pierwszej połowie października. W Wilnie odbyła się debata z udziałem polityków litewskich, przedstawicieli mniejszości polskiej oraz dziennikarzy pod tytułem: co wybory przyniosą litewskim Polakom? O tym w materiale Kamila Zalewskiego.

 Polacy mieszkający na Białorusi przygotowywali się do obchodów rocznicy obrony Grodna 20 września 1939 roku. Odwiedzali też groby żołnierzy Wojska Polskiego którzy zginęli 17 września 1939 roku podczas radzieckiej agresji na nasz kraj. O tym, czym dla pakt Ribbentrop-Mołotow jest dla Polski, opowiedział białoruski historyk Ihar Mielnikau. 

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 18.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak