Inflanty Polskie i zapomniane ślady polskich tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 16:20
Ta kraina, od XVI wieku należąca do Rzeczpospolitej, kryje liczne ślady polskiej kultury. Życie Polaków w Łatgalii, na Łotwie, przypomina nowo wydana dwujęzyczna publikacja "Inflanty Polskie" Gustawa Manteuffla.
Audio
Widok na Dynburg i okładka książki Inflanty Polskie Gustawa Manteuffla.
Widok na Dynburg i okładka książki "Inflanty Polskie" Gustawa Manteuffla.Foto: Shuttrstock/mat. pras.

Gustaw baron Manteuffel (1832‒1916) urodził się w Drycanach w spolszczonej inflanckiej rodzinie Manteuffel‑Szoege. Był badaczem o renesansowej rozpiętości zainteresowań: myśliciel i hobbysta, prawnik, historyk, kulturoznawca, meloman i muzykolog, etnograf, genealog, poliglota i tłumacz, znawca sztuki i architektury, mecenas polskiej kultury, autor licznych publikacji poświęconych Inflantom. W wydanej właśnie polsko-łotewskiej publikacji sięgamy do jego monografii Inflant Polskich, która zawiera opis geograficzny, historyczny i etnograficzny oraz mapy, herbarz rodzin inflanckich i bibliografię dzieł traktujących o tych ziemiach doprowadzoną do 1878 r.

W audycji także relacja z ХІIІ Polsko-Ukraińskich Spotkań – Jaremcze 2020, najważniejszego dorocznego wydarzenia w relacjach Polski i Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Radosław Budzyński (historyk), Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Instytutu Polonika)

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 18.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak