Ostoja polskich zwyczajów nad Dźwiną

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 09:30
W audycji "Z muzyką po Kresach" przenosimy się do Daugavpils na Łotwie, czyli dawnego Dyneburga, gdzie od wieków żyje duża mniejszość polska i gdzie już ponad 20 lat działa Centrum Kultury Polskiej.
Wejście do fortecy w Daugavpils, dużym skupisku Polaków na Łotwie.
Wejście do fortecy w Daugavpils, dużym skupisku Polaków na Łotwie.Foto: Shutterstock.com/Aleksandrs Muiznieks

W audycji połączymy się z Żanną Stankiewicz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils - jednym z najważniejszych miejsc skupiających mniejszość polską na Łotwie. Dowiemy się nieco o historii instytucji, demografii polsko-łotewskiej, a przede wszystkim o sytuacji Polaków mieszkających na Łotwie.

We Lwowie rozpoczyna się zagraniczna odsłona 8. Festiwalu Filmowego EMiGRA 2020 Lwów, poruszającego szeroko rozumianą tematykę emigracyjną, przedsięwzięcia ukazującego poprzez film życie Polaków poza krajem. EMiGRA to prekursorski festiwal o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie, to spotkanie Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską, a szczególnie warszawską. W Lwowie oglądać będzie można m.in. film "Pokucka Troja" – w reżyserii zmarłego w tym roku redaktora naczelnego "Kuriera Galicyjskiego" Mirosława Rowickiego, do tego spotkania z gośćmi: Lubą Lewak, aktorką Teatru Ludowego we Lwowie z okazji 50-lecia pracy twórczej czy z Maciejem Mieczkowskim o zbiorze jego reportaży o Ukrainie – Na zakręcie. W kolejnych tygodniach EMiGRA odwiedzi Chicago, Berlin, Londyn i Wilno. 

***

Na audycję "Z muzyką po Kresach" w sobotę (21.11) w godz. 18.10-18.40 zaprasza Aleksandra Tykarska.