Świętujemy dni radia i etnografii!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 18:00
Z okazji Światowego Dnia Radia opowiadaliśmy o historii Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Przypomnimy także o święcie Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej (9 lutego), które ustanowiło, mające Lwowskie korzenie, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. 
Audio
13 lutego Światowym Dniem Radia
13 lutego Światowym Dniem Radia!Foto: Polona/monika gigier

13 lutego, z okazji Światowego Dnia Radia, wracamy do początków Radia, a dokładnie do początków działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Była to piąta stacja w Polsce, rozpoczęła pracę 15 stycznia 1928 roku. Pierwszym dyrektorem programowym rozgłośni został Witold Hulewicz. Słynne w wileńskim radiu były gawędy "Ciotki Albinowej", "Wincuka Markotnego" i "Adwerdki", zapowiadane sygnałem Wileńskiej Rozgłośni Polskiego Radia – przerywanym głosem kukułki. Do tego świata powróciliśmy dzięki archiwaliom i komentarzowi Kamila Zalewskiego, korespondenta PR w Wilnie.

Z kolei 9 lutego przypadł Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, aby przeciwdziałać znikaniu tych dyscyplin z naukowej i pozanaukowej świadomości. Data ta odwołuje się wprost do daty utworzenia Towarzystwa Ludoznawczego, co miało miejsce we Lwowie 9 lutego 1895 roku z inicjatywy prof. dr Antoniego Kaliny.  Spadkobiercą i kontynuatorem TL jest właśnie Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. ​O historii, pracy, założeniach tej instytucji, a także o tym, jak badano polską kulturę ludową we Lwowie, opowiedziała prof. UAM w Poznaniu i prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Anna Weronika Brzezińska.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 13.02.2021

Godzina emisji: 18.10

Czytaj także

Tak brzmi Lwów!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:00
Lwów na początku XX wieku nie bez powodu nazywany był stolicą muzyczną Polski. Na wyjątkowo rozwinięte życie muzyczne składała się nie tylko działalność licznych muzyków i kompozytorów, lecz także kościołów, klasztorów, instytucji muzycznych i teatrów. 
rozwiń zwiń