Muzeum Miasta, czyli Lwów z nowej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 09:00
Pod koniec 2020 roku w podziemiach lwowskiego ratusza otwarto nową instytucję kultury we Lwowie - Muzeum Miasta. Jest to nowe miejsce na mapie kulturalnej Lwowa, miejsce komunikacji z jego mieszkańcami, tworzenia współczesnej kultury miejskiej, platforma do rozmów nad historią i tożsamością.
Audio
Zdjęcie z wystawy Muzeum Miasta Dzieciństwo w mieście
Zdjęcie z wystawy Muzeum Miasta "Dzieciństwo w mieście"Foto: Zdjęcie Wili Wurhało, archiwum Andrija Polakowa, Ihora Nikitina

W Muzeum powstało kilka ścieżek narracyjnych, m.in. o dorastaniu człowieka w mieście, o ważnych wydarzeniach i symbolach miasta. Muzeum Miasta współtworzą jego mieszkańcy, mogą przynosić różne pamiątki, związane z miastem, i budować swoją własną historię w muzeum. Do Muzeum Miasta zaprosiła nas kuratorka Tetiana Bej.

Z koeli "Trudny wiek. Szapocznikow - Wajda - Wróblewski" to tytuł wystawy otwartej w wileńskim muzeum sztuki współczesnej MO. Na wystawie zostaną przedstawione dzieła najwybitniejszych polskich twórców powojennych - rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, reżysera filmowego Andrzeja Wajdy i malarza Andrzeja Wróblewskiego. Jak mówi Birute Zimnicka, koordynatorka projektów muzeum MO, jest to największy dotąd i najbardziej ambitny projekt, przygotowany przez tę placówkę.

W audycji wspomnieliśmy też o obecnej trudnej sytuacji politycznej działają polskie szkoły na Białorusi. Od pewnego czasu polskie szkoły w tym kraju zmagają się z wieloma problemami, są kontrolowane, a pracownicy prześladowani.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 18.10