Polacy w konkursie "Litewska fotografia prasowa" 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 14:50
W konkursie wzięło udział ponad 110 fotografów, którzy przesłali blisko 3200 zdjęć. Oceni je specjalna komisja, w skład której wchodzą profesjonaliści. Wszystkie zwycięskie fotografie zostaną pokazane na wystawie oraz znajdą się w specjalnym albumie. Do finału trafił Bartosz Frątczak, a wśród nominowanych jest fotograf PAP Waldemar Dowejko.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Waldemar Dowejko został nominowany do "Złotego Kadru" w kategorii "Życie". Jak powiedział Polskiemu Radiu, zdjęcie wykonał w ubiegłym roku w podwileńskiej miejscowości Niemenczyn, w czasie gdy miasteczko z powodu koronawirusa było całkowicie zamknięte.

Rozpoczął się Rok Idy Fink na Tarnopolszczyźnie na Ukrainie. Polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia urodziła się w Zbarażu, tam chodziła też do szkoły. Następnie studiowała muzykę w Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. W 1941 roku trafiła wraz z rodzicami i siostrą do zbaraskiego getta, z którego razem z siostrą uciekła w 1942 roku. Pisała wyłącznie po polsku, podejmowała tematy związane z Holokaustem. W powieści “Podróż” opisała lata swojego dzieciństwa w Zbarażu. Powieść na język ukraiński przetłumaczyła Natalka Rymska. To m.in. z jej inicjatywy rozpoczął się Rok Idy Fink na Tarnopolszczyźnie. O planowanych w jego ramach wydarzeniach, a także o Zbarażu z książki Idy Fink w rozmowie z tłumaczką, redaktorką Natalką Rymską.

Ukazał się piąty album polsko-ukraińskiego zespołu “DagaDana” pt. „Tobie". Z Daną Vynnytską porozmawialiśmymy o źródłach inspiracji tej płyty, o pochodzeniu piosenek, ich interpretacji i pokazanie szerszego kontekstu zawartego w utworach. Do zdobycia płyta “Tobie”.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 18.10