Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:00
2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji poruszymy temat stanu polskiego dziedzictwa za granicą i wspólnych projektów dotyczących konserwacji dzieł sztuki pomiędzy Polską a innymi krajami.
Audio
  • Dzień Polonii i Polaków za Granicą (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock/paula sierra

Gościem audycji był prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski. Fundacja jest jedną z największych polskich organizacji pozarządowych, prowadzących prace konserwatorskie obiektów polskiego dziedzictwa za granicą. Powstała w 2012 roku, zajmuje się odnawianiem i konserwacją zabytków m.in. na Ukrainie czy Białorusi.

- Celem była ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Z dużych projektów, prowadzimy prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i w kościele w Kamieńcu Podolskim. Zainicjowaliśmy także restaurację kolegiaty św. Trójcy na Wołyniu. Prowadzimy także szereg drobniejszych działań w niewielkich miejscowościach.

Jak zauważa dr Laszczkowski, wiele terenów zostało niesprawiedliwie potraktowanych przez historię i, m.in. przez przesunięcie granic, zupełnie zapomnianych i pozbawionych konserwatorskiej opieki. Ideą Fundacji jest kompleksowe traktowanie obiektów historycznych – jako wspólnego elementu środkowoeuropejskiego dziedzictwa międzynarodowego. Dlatego przy pracach konserwatorskich kładzie się nacisk nie tylko na obiekty polskie za granicą, ale i na obiekty niewytworzonymi przez Polaków na terenie Polski. Fundacja współpracuje z lokalnymi środowiskami na Białorusi czy Ukrainie. Jak zwrócił uwagę prezes, dr Michał Laszczkowski, władze regionalne coraz większa uwagę zwracają na współprace z pozarządowymi organizacjami oraz na holistyczne podejście do restauracji zabytków. Więcej o działaniach Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w audycji!

W tym tygodniu Wielki Tydzień oraz Wielkanoc przeżywają chrześcijanie obrządku wschodniego. W audycji sprawdziliśmy, jakie tradycje wiążą się z tym Świętem. O przygotowaniach do obchodów Wielkiejnocy opowiadała żona duchownego z Tarnopola – Nadia Uliszak. Rodzina Nadii Uliszak mieszka na Połtawszczyźnie od ponad pięciu lat, a tradycje, które przywieźli z Tarnopola mieszają się z połtawskimi.

Jak wygląda Niedziela Wielkanocna u Uliszuków? Oczywiście od wielkanocnego śniadania! W wielkanocnym koszyku nie może zabraknąć jajka, sera i baby wielkanocnej. Jajko dzielone jest między wszystkimi członkami rodziny jako symbol życia.

Odeszła Emilia Chmielowa, wybitna działaczka mniejszości polskiej na Ukrainie, pełna charyzmy, dobry człowiek, rozmiłowana w rodzinnym Lwowie”. Założycielka i wieloletnia prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, pełniła także funkcję członkini Rady Konsultacyjnej Domu Polskiego we Lwowie, sekretarz Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz v-ce przewodniczącej Rady Polonii Świata. Chmielowa spoczęła w rodzinnym grobie na Cmentarzu Łyczakowskim. Zmarła w wieku 72 lat.

 

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 1.05.2021

Godzina emisji: 18.10