Kresy zapamiętane w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 14:00
Pomorze Zachodnie jest regionem o wyjątkowej historii, pamięci i kulturze. Historia każdego mieszkańca, każdej mieszkanki regionu nadawałaby się na osobną opowieść.
Audio
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock

Dlatego Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na spotkanie z trzema niezwykłymi badaczkami, które pomogą w odkrywaniu tajemnic tych opowieści. Warsztaty składają się z trzech bloków tematycznych, podczas których uczestnicy będą pracować nad podstawowymi zagadnieniami regionalnej historii, kultury pamięci i etnografii. Pod opieką doświadczonych badaczek zastanowią się nad miejscem i rolą pamięci rodzinnej i wspólnotowej w ich życiu, nad potrzebą jej zachowania i sposobami przekazywania. Poznają metody i narzędzia wykorzystywane w pracy terenowej, jak i dostaną techniczne wskazówki jak nagrywać i archiwizować uzyskany materiał. Spotkania mają za zadanie poszerzyć kompetencje wykonawcze, badawcze, techniczne ale także zwrócić uwagę na kompetencje miękkie podczas przeprowadzania badań terenowych. Poprowadzą je Ewa Grochowska, Weronika Fibich oraz Agnieszka Obszańska.

Do tego przed pierwszym dzwonkiem na Litwie Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie, opowie o przygotowaniach do nowego roku szkolnego na Litwie, o wyprawce dla pierwszaków i polskim nauczaniu. 

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 18.10