Magia ludowa Karpat z Olgą Solarz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 19:00
Etnolożka, ukrainistka i pisarka dr Olga Solarz jest autorką popularnego w kręgu kultury tradycyjnej bloga "Magia ludowa Karpat". Interesują ją takie zagadnienia jak myślenie magiczne, kamieniarka ludowa oraz ludowe ośrodki kamieniarskie na pograniczu polsko-ukraińskim, wierzenia i zwyczaje w Karpatach Wschodnich.
Audio
  • Magia ludowa Karpat z Olgą Solarz (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Wieś Łomna, Bojkowszczyzna, Ukraina.
Wieś Łomna, Bojkowszczyzna, Ukraina.Foto: Olga Solarz

Olga Solarz to także wieloletnia członkini i wolontariuszka Stowarzyszenia Magurycz, w ramach którego remontowała setki obiektów sztuki sepulkralnej w Polsce, Ukrainie, Bośni i Hercegowinie oraz w Gruzji. W najbliższych dniach będzie gościem 3. Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi z wykładem "Między Bogiem a demonami. Co robią krzyże, rozety, gołąbki, wisienki, romby czy koguty nad wejściami i na ścianach domów wiejskich?" oraz w okolicach Przemyśla organizuje nowy Uniwersytet Ludowy, który ma skupiać się na badaniu tradycji i obrzędowości okolicznych wsi.

W audycji także X Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, Wilno – Troki – Ejszyszki. Polski Teatr STUDIO w Wilnie zaprasza Teatry Polskie działające poza granicami Polski na X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WILEŃSKIE SPOTKANIA SCENY POLSKIEJ, który odbędzie się w dniach 10 – 14 września 2021 r. W programie spektakle, koncerty, wystawy polskich artystów.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Olga Solarz

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 18.10